• Inicjatywa UE mająca chronić pszczoły, motyle i inne owady zapylające jest niewystarczająca
• Potrzebny jest program ukierunkowanych działań chroniących owady zapylające
• Wezwanie do ustanowienia obowiązkowych celów w zakresie ograniczenia stosowania pestycyd
Jako że zapylacze są niezbędne dla różnorodności biologicznej, rolnictwa i reprodukcji wielu gatunków roślin, Posłowie wzywają Komisję do przedstawienia programu działań na pełną skalę, dysponującego wystarczającymi środkami.
Posłowie wzywają do ograniczenia pestycydów, aby uchronić europejskie pszczoły
Posłowie wzywają Komisję Europejską do wzmocnienia Inicjatywy na rzecz owadów zapylających i wprowadzenia nowych środków ochrony pszczół i innych owadów. Parlament przyjął inicjatywę UE dotyczącą owadów zapylających, ale podkreśla, że w obecnej formie nie chroni ona pszczół i innych owadów przed niektórymi z wielu przyczyn spadku ich liczebności, w tym przed intensywnym rolnictwem, pestycydami, zmianą klimatu, zmianą użytkowania gruntów, utratą siedlisk i gatunków inwazyjnych.
Konieczne ograniczenie pestycydów
Aby pomóc w dalszym zmniejszaniu pozostałości pestycydów w siedliskach pszczół, ograniczenie stosowania pestycydów musi stać się kluczowym celem przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), uważają posłowie. Wzywają oni również do uwzględnienia obowiązkowych celów ograniczenia pestycydów na terenie UE, w zbliżającym się przeglądzie dyrektywy w sprawie zrównoważonego stosowania pestycydów. Wreszcie, Parlament domaga się przeznaczenia większych funduszy na badania przyczyn spadku liczby pszczół, aby chronić różnorodność gatunków owadów zapylających.
Informacje dodatkowe
W kwietniu 2018 roku, UE zgodziła się całkowicie zakazać stosowania imidachloprydu, klotianidyny i tiametoksamu, zwanych neonikotynoidami, na wolnym powietrzu. Kilka państw członkowskich zgłosiło jednak konieczność wyłączenia ich terytorium spod tego zakazu.
Po wystosowaniu przez Parlament i Radę wezwania do podjęcia działań mających na celu ochronę pszczół i innych owadów zapylających, 1 czerwca 2018 roku, Komisja Europejska przedstawiła komunikat w sprawie inicjatywy UE na rzecz owadów zapylających.
Według Komisji około 84 % gatunków roślin uprawnych i 78 % gatunków dzikich kwiatów w samej UE zależy, przynajmniej częściowo, od zapylania przez zwierzęta. Prawie 15 mld EUR rocznej produkcji rolnej w UE jest bezpośrednio zapylana przez owady.