Rozdano nagrody w konkursie "Rozwój ma wiele twarzy"
Gimnazjaliści ze szkoły im. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu oraz licealny zespół Dream Team - GIM TV z Głogowa zostali zwycięzcami konkursu dla uczniów pt. "Rozwój ma wiele twarzy", zorganizowanego przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce oraz Centrum Edukacji Obywatelskiej. W czwartek 10 marca w Warszawie odbyła się uroczysta gala, w której udział wzięło jedenaście nagrodzonych zespołów uczniowskich z całej Polski.
To już 9. edycja konkursu organizowanego przez Przedstawicielstwo KE w Polsce. Wyobrażam sobie, że pierwsi laureaci mogą już kończyć studia – mówił, inaugurując galę, Witold Naturski, szef Działu Informacji i Komunikacji Społecznej w PKE. Jak zaznaczył, w tym roku temat konkursu – nawiązujący do Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015 – był trudny. – Pomoc rozwojowa na poziomie europejskim jest realizowana dwutorowo: bardzo aktywna na tym polu jest UE wspierająca biedniejsze kraje na całym świecie, a jednocześnie kraje członkowskie – w tym Polska – prowadzą w tym zakresie własne działania.
Alicja Pacewicz, wiceprezes Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej, podkreślała rolę nauczycieli i opiekunów zespołów konkursowych. – Warto abyśmy zdali sobie sprawę, że to właśnie oni inspirują młodzież i wyznaczają drogi do osiągnięcia celu.
Galę rozdania nagród przygotowały: Ewa Modzelewska, koordynator konkursu, Kamila Zaborowska (Centrum Edukacji Obywatelskiej) oraz Anna Kurpanik (Wydział Komunikacji i Informacji Społecznej PKE).
WYCIĘZCY KONKURSU "Rozwój ma wiele twarzy"
Kategoria: Szkoły gimnazjalne
-
Gimnazjum nr 9 im. św. Jadwigi Śląskiej we Wrocławiu, zespół Pierwiastek z 9
Joanna Kot (opiekun), Martyna Rocho, Tomasz Rześniowiecki, Jakub Chojecki -
Publiczne Gimnazjum im. Jana Pawła II w Korytnicy, Szkolny Klub Europejski w Korytnicy
Monika Syczuk (opiekun), Weronika Krajewska, Paulina Kałuska, Aleksandra Panufnik -
Gimnazjum nr 7 im. UNICCEF z Zielonej Góry, zespół nieobojętni
Barbara Malina-Tyda (opiekun), Liwia Waszkowiak, Karol Kurpanik, Oskar Lier -
Publiczne Gimnazjum nr 5 im. Aleksandra Kamińskiego w Opolu, zespół "Klimatyzatorzy"
Małgorzata Olchowska-Szpala (opiekun), Marta Skibińska, Piotr Jarosz, Zuzanna Wójcik -
ex-aequo:
Międzyszkolna Sekcja Filmowa przy Gimnazjum Nr 2 im. Ireny Sendler w Głogowie, zespół GIM TV Young
Urszula Hordyk (opiekun), Maria Ryfiak, Natalia Leciej, Aleksandra Szymankiewicz
Zespół Szkół Publicznych w Wołowie. Gimnazjum Publiczne nr 2 im. Sybiraków, zespół Wołów Team
Paweł Feliszek (opiekun), Kaja Grabowska, Aleksandra Przystupska, Szymon GolinowskiKategoria: Szkoły ponadgimnazjalne
-
Liceum Międzyszkolna Sekcja Filmowa przy Gimnazjum Nr 2 im. Ireny Sendler w Głogowie, zespół Dream Team - GIM TV
Alicja Skoczylas (opiekun), Patrycja Skoczylas, Aleksander Sypniewski, Wiktoria Pawlak -
Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych im. prof. Janusza Groszkowskiego w Radomsku, Szkolne Towarzystwo Entuzjastów Reklamy
Joanna Zatońska (opiekun) i Ewelina Hofman, Fabian Rojszczyk, Małgorzata Jóźwiak, Sylwia Zielińska -
Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej, zespół Klasa 2E z Nowego Targu
Katarzyna Wyrobek (opiekun), Aleksandra Bochnak, Katarzyna Jachna, Zuzanna Jędryka -
V Liceum Ogólnokształcące im. Janusza Korczaka w Tarnowie, zespół Na lepsze z Korczakiem
Aldona Czernecka-Mitera (opiekun), Patrycja Babiarz, Dominik Sak, Wojciech Dzik -
I Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie, zespół Profilaktycy
Gabriel Wołosewicz (opiekun), Patryk Mrozek, Iza Nowak, Paulina Trzcińska
Założenia konkursu znajdziesz TUTAJ.
Uczestnicy gali finałowej wzięli również udział w warsztatach. "Gdy już powstała dobra kampania społeczna" poprowadziła Ewa Duda-Maciejewska, marketingowiec i socjolog, wykładowca SWPS, członek Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR. Podczas zajęć oceniano konkursowe filmy, potem uczniowie stworzyli mapę spostrzeżeń i myśli, jakie towarzyszyły im przy realizowaniu całej kampanii.
Anna Dobrowolska, prowadząca warsztaty debatanckie, wskazywała na czynniki jakie decydują tym, że skutecznie komunikujemy się z innymi. Uczniowie wymieniali cechy, jakie powinien posiadać dobry mówca. Dowiedzieli się też, jak ważna w komunikowaniu jest retoryka. Zajęcia były wstępem do debaty pt. "Czy kampanie społeczne są dobrą metodą dotarcia do odbiorców?" Jej uczestnicy dyskutowali, czy lepszym rozwiązaniem jest przeznaczanie pieniędzy na kampanie społeczne, czy może lepiej przekazać je na realną pomoc? Starali się także odpowiedzieć na pytanie, czym jest dobra kampania i jaki przekaz trafi do szerokiego grona odbiorców.
Nadesłane prace oceniło jury w składzie:
1. Ewa Modzelewska – Koordynator projektu, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
2. Katarzyna Pszczoła – Koordynator Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju, Wydział Informacji i Komunikacji Społecznej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
3. Mikołaj Handzlik – Specjalista ds. mediów społecznościowych, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
4. Magdalena Trojanek, Grupa Zagranica
5. Agnieszka Brzezińska - Kierownik ds. organizacyjnych, Centrum Edukacji Obywatelskiej
6. Sylwia Żmijewska-Kwiręg - Koordynator programów obywatelskich, Centrum Edukacji Obywatelskiej
7. Ewa Duda-Maciejewska, marketingowiec i socjolog, wykładowca SWPS, członkini Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR
Jak to było w poprzednich latach?
Zeszłoroczny konkurs, pod hasłem "Strzał w dziesiątkę" i związany był z obchodami dziesięciolecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Chcieliśmy zachęcić młodzież do refleksji na temat miejsca Polski i jej roli w UE w przyszłości.
W 2013 roku konkurs nosił nazwę „Nakręć się na wybory!” i związany był z wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jego celem było uświadomienie młodym ludziom, że Unii Europejskiej nie można budować bez jej obywateli, a Parlament Europejski jest jedyną instytucją unijną, której przedstawicieli wybieramy w wyborach bezpośrednich.
W 2012 roku konkurs nosił nazwę „Bądźmy aktywni RAZEM”. Jego głównym założeniem było zwrócenie uwagi uczniów na wkład, jaki do społeczeństwa wnoszą seniorzy, co mogą przekazać starsi młodym, ale także młodzi starszym. Naszym zamierzeniem było zachęcenie młodzieży do podejmowania działań z myślą o aktywności osób starszych i budowaniu solidarności międzypokoleniowej.
W 2011 konkurs nosił nazwę „Mój pierwszy krok w wolontariat”. Naszym zamierzeniem było promowanie dobrych praktyk i stworzenie swoistego katalogu dobrych rad dla początkujących wolontariuszy.
W 2010 konkurs „Nie wykluczam!” poświęciliśmy walce z ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Było wyjątkowo emocjonująco - nagrodziliśmy aż 9 zespołów!
W 2009 r. rywalizacja odbywała się pod hasłem „Przybij piątkę!” i nawiązywała do piątej rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej oraz dwudziestej rocznicy przemian ustrojowych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Druga edycja konkursu pt. „Europa Wielu Kultur” odbyła się w 2008 r. i była związana z obchodzonym wówczas Europejskim Rokiem Dialogu Międzykulturowego.
Konkurs zainaugurowaliśmy w 2007 r. pytaniem „Co się zmieniło w Twoim życiu dzięki funduszom unijnym?”