Nowy Dyrektor
Komisja Europejska mianowała Marka Prawdę dyrektorem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dr Marek Prawda, który objął stanowisko 1 kwietnia 2016 r., ma ponad dwudziestoletnie doświadczenie w dyplomacji. Od początku lat 90. pracował zarówno w Warszawie jak i poza Polską. Od września 2012 r. do marca 2016 r. był stałym przedstawicielem Polski przy Unii Europejskiej.
Marek Prawda karierę rozpoczął w 1992 r. w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Niemczech. W ciągu sześciu lat pełnił tam funkcje: funkcje I sekretarza, radcy i radcy-ministra. Następnie objął stanowisko wicedyrektora, a w 1999 r. dyrektora Departamentu Europy Zachodniej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W 2001 r. pełnił funkcję dyrektora sekretariatu Ministra Spraw Zagranicznych. W latach 2001–2005 piastował stanowisko ambasadora RP w Szwecji.
W 2005 r. ponownie objął stanowisko dyrektora sekretariatu Ministra Spraw Zagranicznych, a następnie w 2006 r. został mianowany ambasadorem RP w Niemczech. Funkcję tę pełnił do 2012 r. – wówczas objął stanowisko stałego przedstawiciela Polski przy Unii Europejskiej. 1 marca 2016 r. powrócił do Polski.
Dr Marek Prawda ukończył studia ekonomiczne na Uniwersytecie w Lipsku. Następnie odbył studia doktoranckie w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, gdzie uzyskał stopień doktora socjologii. Był pracownikiem naukowym Zakładu Studiów nad Niemcami w Instytucie Studiów Politycznych PAN.
Kontekst
Komisja Europejska ma przedstawicielstwa we wszystkich 28 państwach członkowskich UE, a także oddziały regionalne w Barcelonie, Belfaście, Bonn, Cardiff, Edynburgu, Marsylii, Mediolanie, Monachium i Wrocławiu.
Przedstawicielstwa pełnią rolę rzecznika i obserwatora Komisji we wszystkich państwach członkowskich UE. Utrzymują kontakty z organami krajowymi i zainteresowanymi stronami, a także informują media i opinię publiczną o polityce UE. Przedstawicielstwa składają Komisji sprawozdania z ważnych wydarzeń w poszczególnych państwach członkowskich.
Od początku prac KE pod przewodnictwem Jean-Claude’a Junckera szefowie przedstawicielstw są mianowani przez przewodniczącego KE i pełnią rolę jego przedstawicieli politycznych w państwie członkowskim, do którego są delegowani.