European Green Capital i European Green Leaf Award!
Zielona Stolica Europy to nagroda przyznawana corocznie przez Komisję Europejską miastu wyróżniającemu się ze względu na kryteria: wzrostu gospodarczego, poprawy jakości życia mieszkańców i ochrony środowiska.
Tytuł Zielonej Stolicy Europy przyznawany jest od 2010 r. i dotychczas otrzymały go Sztokholm, Hamburg, Vitoria, Nantes, Kopenhaga oraz Bristol. Przyznano też już nagrodę za 2016 r. - otrzymała ją Lubljana - oraz 2017 r. Ta druga trafiła do niemieckiego Essen. Nagroda przyznawana jest miastom państw członkowskim Unii Europejskiej, państw kandydujących (Turcja, Macedonia, Serbia, Czarnogóra i Islandia) oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Islandia, Norwegia, Liechtenstein). O tytuł mogą się starać miasta zamieszkane przez minimum 200 tys. mieszkańców. Składane aplikacje rozpatruje międzynarodowe jury. Jury ocenia konkretne działania, takie jak: współpraca i partnerstwo między władzą, przedsiębiorstwami i obywatelami mająca na celu rozwój i poprawę warunków życia w mieście, wdrożenie rozwiązań zrównoważonej gospodarki, założenie oraz rozwój parków i terenów rekreacyjnych, nowoczesne podejście do gospodarki zarządzania odpadkami, innowacyjne rozwiązania w zakresie redukcji zanieczyszczeń oraz zintegrowane podejście do zarządzania miastem zapewniające pozytywne i długoterminowe skutki.
Europejski Zielony Liść (European Green Leaf) to nowa europejska inicjatywa skierowana do miast o liczbie mieszkańców pomiędzy 50 a 100 tys. Jest on nagrodą przyznawaną w uznaniu za osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. W szczególności chodzi tu o wysiłki podejmowane na rzecz wzrostu zielonej gospodarki i tworzenia nowych miejsc pracy.
Inicjatywa ma trzy cele: jest po pierwsze wyrazem uznania dla miast, które stawiają na dbałość o środowisko naturalne i zaangażowanie w kierunku tworzenia zielonej gospodarki. Po drugie, stanowi zachętę do aktywnego rozwijania świadomości ekologicznej mieszkańców i ich zaangażowania. To po trzecie sposób, by zidentyfikować miasta, które mogą stać się „zielonymi ambasadorami” i zachęcać inne miejscowości do osiągania podobnych efektów w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Komisja Europejska ogłosiła listę sześciu miast, które przeszły do ostatniego etapu Europejskiej Zielonej Stolicy 2018 oraz Europejskiego Zielonego Liścia 2017 i dalej walczą o tytuł i nagrody. Zakwalifikowanych sześć miast wyłonił zespół dwunastu ekspertów specjalizujących się w wielu dziedzinach dotyczących środowiska. Do następnego etapu Europejskiej Zielonej Stolicy zakwalifikowały się następujące miasta: Hertogenbosch (Holandia), Nijmengen (Holandia) i Umea (Szwecja). Do następnego etapu Europejskiego Zielonego Liścia zakwalifikowały się: Cornella de Llobregat (Hiszpania), Galway (Irlandia) i Mikkeli (Finlandia).