Eurobarometer: Młodzi Europejczycy w 2016 roku
Aż 88% młodych Polaków uważa, że nauczanie o Unii Europejskiej oraz funkcjonowaniu instytucji unijnych jest ważne. Jednocześnie jedynie dla 35% z nich udział w wyborach europejskich to najlepszy sposób na aktywne uczestnictwo w życiu publicznym UE, a tylko 27% chce studiować lub pracować poza granicami kraju. Między innymi takie wnioski zaprezentowane zostały w najnowszym badaniu PE. Sondaż został przeprowadzony wśród młodych Europejczyków wszystkich państw członkowskich UE i opublikowany tuż przed tegoroczną edycją European Youth Event (EYE2016), który odbędzie się w dniach 20 i 21 maja 2016 roku w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
Edukacja i zatrudnienie
W 20 unijnych krajach większość młodych ludzi uważa, że kryzys ekonomiczny wpłynął na nich negatywnie, wykluczając ich z ekonomicznego i społecznego życia. Pogląd ten podzielają młodzi Polacy - ponad połowa (57%) zgadza się z tym stwierdzeniem. Jest to dokładnie tyle samo, ile wynosi średnia europejska. Niemniej jednak tylko 16% Polaków czuje się w związku z tym zmuszonymi do wyjechania z kraju w celu podjęcia pracy bądź nauki.
Młodzi Polacy pozytywnie oceniają kwestię edukacji w Polsce. Jak wynika z badań przedstawionych przez Parlament Europejski, 59% młodych ludzi (tyle samo, co średnia w UE) jest przekonanych, iż system edukacji w kraju jest dostosowany do obecnej sytuacji na rynku pracy, co stawia Polskę w tej kwestii przed takim państwami, jak np. Węgry(49%) czy Francja (42%).
Mobilność młodych
W sondażu zbadana została także mobilność młodych ludzi. 88% młodych Polaków zadeklarowało, że do tej pory nie studiowali, pracowali ani nie odbywali stażu za granicą. Co więcej, większość z nich tego nie chce. Jedynie 27% wyraziło chęć wyjazdu z kraju w celach edukacyjnych bądź zawodowych, co plasuje Polskę na trzecim miejscu od końca wśród państw unijnych, tuż przed Czechami i Danią.
Unia Europejska
Zdecydowana większość młodych Polaków, bowiem aż 88% z nich, jest przekonanych o istotnym znaczeniu poszerzania wiedzy o Unii Europejskiej oraz działaniu instytucji unijnych wśród młodzieży. Niemniej jednak tylko dla 35% ankietowanych głosowanie w wyborach europejskich jest najlepszym sposobem uczestnictwa w życiu publicznym Unii Europejskiej, co miało odzwierciedlenie w niskiej frekwencji podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2014 roku.
Media społecznościowe
Ponad 47% ankietowanych Polaków pozytywnie ocenia rolę mediów społecznościowych w kształtowaniu demokracji, szczególnie ze względu na ułatwienie uczestnictwa w debacie publicznej wszystkim zainteresowanym. Natomiast 30% młodych postrzega je jako zagrożenie.
Ochrona środowiska
Większość młodych Europejczyków podejmuje codzienne czynności w celu ochrony środowiska naturalnego. Najczęściej wymieniane były: sortowanie śmieci (63%), rezygnacja z opakowań (47%) oraz ograniczenie zużycia wody i energii (46%). Młodzi Polacy w porównaniu ze średnią unijną rzadziej podejmują takie działania - nieco ponad połowa 55% ankietowanych systematycznie sortuje śmieci.
Opracowanie badania (w języku angielskim) wersja pdf(pdf3553KB)
Opracowanie badania (w języku francuskim) wersja pdf(pdf3553KB)
Prezentacja badania (w języku angielskim) wersja pdf(pdf1809KB)
Wyniki badania (w języku angielskim) wersja pdf(pdf2861KB)