Warning: getimagesize(http://archiwum.europedirect-szczecin.eu/images/GOSPODARKA 2.jpg): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 400 Bad Request in /plugins/content/fb_tw_plus1/fb_tw_plus1.php on line 1527
Kongres gospodarczy w Katowicach
Wiceprzewodniczący KE Valdis Dombrovskis oraz komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Günther Oettinger byli gośćmi Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Dombrovskis, który odpowiada za euro i dialog społeczny, pozytywnie oceniał stan polskiej gospodarki, choć zwracał uwagę na konieczność zachowania odpowiedzialności fiskalnej.
- Polska jest jedynym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej, który przeszedł przez kryzys bez recesji. Ciągle ma silny wzrost – 3,6–3,7 proc., kiedy średnia Unii Europejskiej to poniżej 2 – oceniał Dombrovskis. - To, co bardziej martwi to fakt, że przy silnym wzroście gospodarczym deficyt budżetowy nie spada, co znaczy, że strukturalny deficyt gwałtownie rośnie. To bardzo ważne, by uniknąć sytuacji, w której Polska po tym, jak zamknęła procedurę nadmiernego deficytu w zeszłym roku, nie weszła w nią raz jeszcze w przyszłym roku. To ważne, by rząd kontynuował odpowiedzialną politykę fiskalną.
Zdaniem wiceprzewodniczącego KE, odpowiedzialność fiskalna jest uważnie obserwowana nie tylko prze agencje ratingowe, ale również przez inwestorów. - To pozwala im decydować, czy mogą zaufać danemu krajowi, żeby w nim zainwestować. To też ważne w szerszym sensie – jakiego rodzaju sygnały rząd wysyła do inwestorów i czy cały czas prezentuje się jako kraj, który jest otwarty i atrakcyjny dla inwestorów – krajowych i zagranicznych.
- Polska w naszej cyfrowej strategii ma bardzo istotną rolę do odegrania i może być jedną z sił napędowych, które umożliwią nam uzyskanie naszych celów – mówił w Katowicach Günther Oettinger. - Widzę potrzebę przyspieszenia naszego rozwoju cyfrowego oraz wysiłków na rzecz dążenia do jednolitego cyfrowego rynku. (…) Potrzebna jest nie tylko energia naszych młodych ludzi, ale także inwestycje, również w infrastrukturę, w szerokopasmowy dostęp do internetu, a z drugiej strony inwestycje w edukację, w umiejętności naszych obywateli, aby mogli z tych wszystkich technologii korzystać.
Oettinger oceniał także rozwój tzw. startupów w Polsce i w Europie (w Katowicach równolegle z EKG odbywały się European Startup Days). - Naszą ambicją jest tworzenie takiego środowiska, aby obecne europejskie startupy mogły w perspektywie 5-10 lat stawać się globalnymi potęgami. (…) Jeżeli porównamy sytuację w Unii Europejskiej i sytuację w Stanach Zjednoczonych i zastanowimy się nad takimi kwestiami, jak media społecznościowe, jak usługi w tzw. chmurach obliczeniowych, jak różne platformy służące do cyfrowego rozwoju, zobaczymy, że w dalszym ciągu jesteśmy istotnie z tyłu za USA.
Komisarz przypomniał, że takie giganty jak Facebook, Amazon czy Google rozwinęły się w ciągu kilkunastu lat. - Naszą ambicją jest tworzyć takie środowisko, by te startupy, które widzimy dzisiaj w Katowicach, aby pięć, może dziesięć z nich, w przeciągu 5-10 lat miało szansę stać się globalnymi graczami.
Günther Oettinger, który w poprzedniej kadencji KE odpowiadał za energię, zapewniał również w Katowicach, że solidarność energetyczna w UE nie jest zagrożona, zaś bezpieczeństwo energetyczne Polski w 2016 r. jest znacznie większe niż 10-12 lat temu. Komisarz przypomniał, że Polska jest kluczowym graczem na rynku tranzytu gazu, jednak nadal powinna pracować nad dywersyfikacją źródeł energii – zarówno geograficzną jak i pod kątem sposobu jej pozyskiwania.
- Strategia bezpieczeństwa energetycznego UE powstaje, to trwający proces oparty o zasady solidarności, które nie są w żaden sposób zagrożone. Komisja Europejska pracuje, by osiągnąć rozwiązanie, które będzie korzystne dla wszystkich stron – dla przemysłu, dla krajów członkowskich – mówił komisarz.
Kontekst
Europejski Kongres Gospodarczy jest najważniejszym wydarzeniem gospodarczym w Europie Centralnej. W ciągu trzech dni gromadzi wokół cyklu debat poświęconych nowym kierunkom myślenia o przyszłości gospodarczej Europy kilka tysięcy gości z krajów europejskich, a także z Azji i Afryki.