Podróże ze zwierzętami
Podróżując do innego kraju Unii Europejskiej, dobrze wiedzieć, co jakie zwierzęta można ze sobą zabrać w podróż. Jakie są prawa i zasady dotyczące przewozu zwierząt domowych za granicę i czy istnieją jakieś ograniczenia?
Zwierzęta domowe (psy, koty i fretki)
Jako obywatel UE możesz podróżować po jej terytorium ze swoim kotem, psem lub fretką, pod warunkiem że Twój ulubieniec posiada europejski paszport dla zwierząt domowych. Dokument ten, który możesz otrzymać od każdego upoważnionego weterynarza, musi zawierać informacje o szczepieniach przeciwko wściekliźnie. Wzór paszportu.
Specyfikacje dotyczące nowego paszportu zostały określone przez Komisję. Paszport zawiera następujące informacje:
· umiejscowienie transpondera lub tatuażu, a także kod alfanumeryczny podawany przez transponder lub widniejący na tatuażu,
· imię, gatunek, rasę, płeć, umaszczenie, datę urodzenia i wszelkie cechy charakterystyczne danego zwierzęcia domowego,
· dane właściciela i upoważnionego lekarza weterynarii,
· informacje dotyczące szczepienia przeciwko wściekliźnie,
· datę pobrania próbki do badania poziomu przeciwciał przeciwko wściekliźnie metodą miareczkowania.
Jeżeli masz psa, kota lub fretkę w wieku niespełna 3 miesięcy (jeszcze niezaszczepione przeciwko wściekliźnie), zapoznaj się z przepisami kraju, do którego się wybierasz.
Unijny paszport dla zwierząt domowych jest wydawany tylko dla psów, kotów i fretek. Jeżeli posiadasz inne zwierzęta, takie jak króliki lub kanarki, powinieneś zapoznać się z krajowymi przepisami dotyczącymi przywozu tych zwierząt do danego kraju lub ich wywozu z danego kraju.
Z wyjątkiem przypadków, w których właściciele mogą udowodnić, że zwierzęta podróżują w celu wzięcia udziału w imprezach sportowych lub wystawach, może im towarzyszyć maksymalnie pięć zwierząt domowych.
Jeśli wybierasz się do Finlandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii lub na Maltę, towarzyszące Ci w podróży zwierzę musi również zostać poddane leczeniu przeciwko tasiemcowi Echinococcus:
- odpowiednie leki muszą zostać podane przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 120 godzin i nie później niż 24 godziny przed terminem planowanego wjazdu zwierzęcia na terytorium Finlandii, Irlandii, Malty lub Wielkiej Brytanii
- lekarz weterynarii przeprowadzający leczenie musi poświadczyć w odpowiedniej sekcji paszportu, że zwierzę otrzymało odpowiednie leki.
Zwierzęta domowe mogą podróżować między państwami UE pod następującymi warunkami:
· są oznakowane (za pomocą transpondera lub tatuażu),
· są zaszczepione przeciwko wściekliźnie,
· zastosowano wobec nich wszelkie profilaktyczne środki zdrowotne w odniesieniu do chorób innych niż wścieklizna,
· posiadają paszport wypełniony i wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii.
Aby wjechać na teren UE, zwierzęta domowe z państw trzecich muszą spełniać te same warunki minimalne. W zależności od statusu państwa trzeciego w odniesieniu do wścieklizny mogą występować dodatkowe ścisłe wymogi, które należy spełnić, w tym badanie krwi wykonane po szczepieniu i zweryfikowane przez zatwierdzone laboratorium.
Identyfikacja
Podróżujące z Tobą zwierzę musi mieć wszczepiony elektroniczny mikroczip lub czytelny tatuaż wykonany przed 3 lipca 2011 r. i zawierający ten sam kod identyfikacyjny, który znajduje się w paszporcie.
Transponder (mikroprocesor) to źródło informacji numerycznej zawierające kod cyfrowy:
1. zgodne z normą ISO 11784 i wykorzystujące technologię HDX lub FDX-B;
2. możliwe do odczytania przez czytnik zgodny z normą ISO 11785.
(zgodnie z załącznikiem II Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003).
Tatuaże (wyraźnie czytelne) były metodą identyfikacji zwierząt (do celów przemieszczania
w UE) stosowaną do dnia 3 lipca 2011 r. Jeśli w czasie przemieszczania zwierząt towarzyszyć im będzie dowód, potwierdzający oznakowane tatuażem przed dniem 3 lipca
2011 r., to oznakowane czytelnym tatuażem, mogą być w dalszym ciągu przemieszczane zgodnie z obowiązującymi przepisami.
W przypadku gdy transponder, nie spełnia wymogów technicznych, właściciel lub osoba upoważniona zapewnia środki niezbędne do odczytu tego transpondera w czasie każdej weryfikacji oznakowania, a także kontroli tożsamości.
Inne zwierzęta i rośliny
W podróż do krajów UE możesz zabrać ze sobą zwierzęta lub rośliny, w tym ich części. Jednak w większości krajów unijnych obowiązują surowe przepisy dotyczące przewozu gatunków zagrożonych lub produktów z nich otrzymanych. W przypadku niektórych gatunków będziesz potrzebować pozwolenia.
Więcej informacji o konkretnych gatunkach można znaleźć w unijnej referencyjnej bazie danych dotyczącej handlu dzikimi zwierzętami. Możesz również skontaktować się z organem CITES w Twoim kraju, aby dowiedzieć się, czy gatunek, z którym planujesz podróżować, wymaga specjalnego certyfikatu.
W przypadku pojawienia się ognisk chorób zwierzęcych mogą zostać wprowadzone lokalne ograniczenia w przewozie żywych zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego. W takiej sytuacji - jeżeli planujesz przewozić zwierzęta - skontaktuj się najpierw z odpowiednimi organami weterynaryjnymi.
Prawdziwa historia
Zawsze upewnij się, czy możesz zabrać zakupione zwierzę lub roślinę do domu!
Mieszkająca na Malcie Kaya pojechała na wakacje do Grecji. Jako pamiątkę przywiozła stamtąd naszyjnik wykonany z muszli żółwia morskiego. Gdy wylądowała na Malcie, celnik poprosił ją o okazanie pozwolenia na jego przywóz. Ponieważ Kaya nie posiadała takiego zaświadczenia, naszyjnik został skonfiskowany. Ogólnie rzecz ujmując, w krajach UE obowiązuje zasada swobodnego przepływu towarów. Jednak istnieją surowe kontrole przepływu niektórych zagrożonych gatunków między krajami. Następnym razem Kaya powinna skontaktować się z maltańskim organem CITES w celu ustalenia, czy przedmiot, który zamierza ze sobą przywieźć, wymaga okazania certyfikatu.
Przepisy dotyczące przemieszczanie zwierząt domowych towarzyszących podróżnym reguluje rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 576/2013 z dnia 12 czerwca 2013 r. w sprawie przemieszczania o charakterze niehandlowym zwierząt domowych oraz uchylające rozporządzenie (WE) nr 998/2003 Tekst mający znaczenie dla EOG. Dodatkowe akty prawne.
Dowiedz się więcej o ogólnych zasadach przemieszczania zwierząt towarzyszących po terytorium UE…
Źródło: http://europa.eu/