Unia Europejska w trakcie negocjacji umów handlowych
Rodzaje umów
Unia Europejska zawiera różnego rodzaju umowy z państwami i organizacjami międzynarodowymi - jedne dotyczą redukcji albo barier celnych, a inne ustanowienia unii celnej poprzez zniesienie ceł i wprowadzenie wspólnego cła na import zagraniczny.
CETA
Negocjacje ws. CETA zakończyły się we wrześniu 2014 roku. W tym miesiącu spodziewane jest podpisanie umowy przez państwa członkowskie. Zanim umowa wejdzie w życie, swoją zgodę musi wyrazić Parlament Europejski. Głosowanie w Komisji Handlu Zagranicznego (INTA) planowane jest na grudzień. Potem w sprawie umowy Parlament Europejski będzie głosował na sesji plenarnej. Jeśli posłowie wyrażą zgodę na ratyfikację, CETA będzie mogła wejść w życie w przyszłym roku.
Inne umowy handlowe
- ze Wspólnotą Wschodnioafrykańską:
- z Ekwadorem;
- z Singapurem;
- z Wietnamem;
- z Afryką Zachodnią.
W sprawie szeregu umów negocjace są w toku:
- Transatlantyckie Partnerstwo w dziedzinie Handlu i Inwestycji (TTIP) to umowa budząca szereg kontrowersji dotyczących między innymi standardow produktów i metod rozwiązywania sporów. Od lipca 2013 roku odbyło się 15 rund negocjacji.
- W Azji negocjacje toczą się z: Malezją (rokowania na półmetku), Indonezją (kolejna runda negocjacji odbędzie się w pierwszym kwartale 2017 roku), Tajlandią (do tej pory odbyły się 4 rundy negocjacji), Filipinami (kolejna runda odbędzie się jeszcze w tym roku), Japonią (możliwe, że negocjacje zakończą się jeszcze w tym roku), Myanamarem (do tej pory odbyły się 4 rundy negocjacji), Indiami.
- W Ameryce Łacińskiej negocjacje toczą się z Mercosurem (kolejna runda rokowań odbyła się w tym miesiącu) i z Meksykiem (druga runda negocjacji odbędzie się w listopadzie).
- W Afryce Południowej i na Bliskim Wschodzie toczy się szereg negocjacji - osiem dotyczy umów stowarzyszeniowych ze szczególnym uwzględnieniem pobudzenia handlu.
Rola Parlamentu Europejskiego
Obserwuj Parlament Europejski na Twitterze, by być na bieżąco.