Otworcie i rozwój rynków kolejowych w UE
W poniedziałek, 12 grudnia, posłowie dyskutowali o reformie, która ma otworzyć rynki kolejowe w UE i poprawić ich konkurencyjność. Chodzi o tzw. czwarty pakiet kolejowy (filar polityczny), który ma przyczynić się do spopularyzowania transportu kolejowego, mniej emisyjnego niż pozostałe środki transportu, a tym samym także do spadku cen. Głosowanie w tej sprawie zaplanowano na środę.
4. pakiet kolejowy proponuje, by otworzyć krajowe rynki kolei pasażerskich na nowe podmioty i usługi.
Proponowane zmiany zobowiązywałyby do ogłaszania otwartych przetargów na publiczne usługi kolejowe w UE, w których mogłyby brać udział pezedsiębiorstwa kolejowe z całej UE. Nadal będzie istniała możliwość bezpośredniego przyznawania kontraktów - bez ogłaszania przetargu - ale zastosowanie takiej metody wyboru kontrahenta powinno być uwarunkowane szczególnymi korzyściami dla pasażerów.
Druga najważniejsza propozycja dotyczy tego, że przedsiębiorstwa kolejowe w UE będą mogły oferować konkurencyjne usługi w całej UE, np. nowe przewozy kolejowe na konkretnej trasie. Pod pewnymi warunkami państwa członkowskie będą jednak mogły ograniczyć prawo nowego operatora do świadczenia usług na niektórych liniach.
Obecnie popularność podróży pociągiem jest znacznie niższa niż poruszanie się innymi sposobami transportu. Bardzo zróżnicowany jest też poziom satysfakcji podróżnych w poszczególnych państwach Unii. Kolej jest mniej emisyjnym środkiem transportu, dlatego UE chce wzmocnić ten sektor.