Z Widokiem na bezpieczną Europę
Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej i Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zapraszają na kolejną debatę z cyklu „Z Widokiem na Europę”. Jakie działania podejmuje Unia Europejska, by uczynić Europę bezpieczniejszą w obliczu kryzysu migracyjnego i zagrożeń terrorystycznych? Dlaczego skuteczne zarządzanie migracjami jest ważne dla przyszłości Europy? Na te i inne pytania będą odpowiadać uczestnicy debaty 9 lutego o godz. 16:30 w Domu Europy we Wrocławiu.
Od ponad dwóch lat przez Europę przetaczają się fale największej masowej migracji od czasów drugiej wojny światowej. Do Unii Europejskiej napłynęło ponad milion uchodźców i imigrantów, uciekających w większości przed wojną i terroryzmem. Zjawisko o tak nieoczekiwanej skali sprawiło, że UE musiała stawić czoła nowym wyzwaniom i realiom politycznym, zarówno w zakresie migracji, jak i bezpieczeństwa wewnętrznego. W państwach UE trwa dyskusja na temat stanu bezpieczeństwa członków wspólnoty.
Komisja Europejska od 2015 roku podejmuje kompleksowe działania, w tym wdraża narzędzia i rozwiązania prowadzące do lepszej ochrony granic zewnętrznych wspólnoty. Powołanie Europejskiej Straży Granicznej i Przybrzeżnej, utworzenie wspólnego systemu wjazdu/wyjazdu czy wzmocnienie Europolu ma przyczynić się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa wewnętrznego i zewnętrznego, a działania służb mają być skoordynowane i wspomagane przez państwa sojusznicze.
Niestety, wraz z napływem cudzoziemców do Europy, rośnie również obawa przed zagrożeniami terrorystycznymi. Zagraża on bezpieczeństwu, wartościom wyznawanym przez demokratyczne społeczeństwa oraz prawom i wolnościom mieszkańców Europy.
Jak w takiej sytuacji powinny działać państwa UE, aby urzeczywistnić zasadę solidarności i podziału odpowiedzialności między państwami członkowskimi i Unią? Jakie działania podejmuje Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej i jaką rolę pełni w systemie ochrony granic zewnętrznych UE? Czy rozwiązania zaproponowane przez Komisję Europejską są drogą w słuszną stronę i jak należy reagować w obliczu ekspansji fundamentalnego terroryzmu?
Debata odbędzie się w czwartek 9 lutego o godz. 16:30 w Domu Europy przy ul. Widok 10 we Wrocławiu.
W debacie wezmą udział:
dr hab. Bartosz Bolechów – kierownik zakładu Badań nad Konfliktami i Przemocą Polityczną, członek Rady Naukowej Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, członek Komisji Strategicznego Przeglądu Bezpieczeństwa Narodowego w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Kancelarii Prezydenta RP,
dr Agnieszka Florczak – pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, specjalistka w zakresie praw człowieka, organizacji międzynarodowych oraz ruchów uchodźczych, członkini sieci eksperckiej Komisji Europejskiej "Team Europe",
Ewa Moncure - rzeczniczka prasowa Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (FRONTEX).
Spotkanie poprowadzi redaktorka Katarzyna Kaczorowska.
Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do dnia 7 lutego za pomocą formularza www.bit.ly/widok_bezpiecznaeuropa, mailowo na adres ec-wroclaw@ec.europa.eu lub telefonicznie pod numerem 71 324 09 04.