Trzynaście lat członkostwa Polski w UE
Polska, razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą, wstąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku. W tym roku obchodzimy więc 13. rocznicę akcesji Polski do UE.
W dniach 7-8 czerwca 2003 roku odbyło się referendum akcesyjne, w którym 77,45 % Polaków opowiedziało się za członkostwem w UE.
Pierwszym krokiem wejścia Polski do UE było podpisanie przez Prezydenta Lecha Wałęsę 16 grudnia 1991 roku Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 roku przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w Atenach formalnego wniosku o członkostwo w Unii Europejskiej. Cztery lata później rozpoczęły się właściwe negocjacje akcesyjne z UE.
W roku 2017 obchodzona była 60. rocznica podpisania Traktatów Rzymskich, które dały początek Unii Europejskiej.
Polska jest aktywnym i ważnym członkiem Unii Europejskiej, uczestnicząc w najważniejszych debatach toczących się na forum Unii Europejskiej nt. przyszłości UE, polityki migracyjnej, klimatycznej i gospodarczej.
Polska jest najludniejszym i największym powierzchniowo krajem, które przystąpiły do UE od 2004 roku. W całej UE Polska gospodarka jest 8. największą gospodarką, będąc jednocześnie jedną z najszybciej rozwijających się.
Polska jest obecnie największym beneficjentem środków pochodzących z Unii Europejskiej.
Największe kwoty Polska inwestuje w infrastrukturę transportową (drogową i kolejową), ale największy wzrost wydatków można zaobserwować w sferze innowacyjności i wsparcia przedsiębiorców. Nadal finansowane będą inwestycje w ochronę środowiska i energetykę, a także projekty z dziedziny kultury, edukacji, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu.
źródło:
źródło:
europa.eu
msz.gov.pl