Strategia „Europa 2020” do poprawki? Komitet Regionów pyta o zdanie regiony i miasta Europy
Komitet Regionów (KR) zwrócił się do europejskich samorządów lokalnych i regionalnych o przekazywanie opinii na temat wpływu unijnej strategii wzrostu „Europa 2020” na szczeblu lokalnym. Podczas konferencji w Wilnie, na Litwie, KR rozpoczął przegląd strategii „Europa 2020” i zaapelował do władz lokalnych i regionalnych o udział w tej ocenie. Jej wyniki zostaną oficjalnie opublikowane w marcu 2014 r.
Konsultacje będą trwać do 11 listopada br. i mogą w nich wziąć udział wszystkie samorządy lokalne i regionalne UE. Na ich podstawie zostanie opracowany dokument, stanowiący wkład instytucji w przyszłoroczny śródokresowy przegląd strategii „Europa 2020”. Ramon Valcárcel Siso, przewodniczący KR-u, oświadczył: „Zainicjowaliśmy te szeroko zakrojone konsultacje, aby dowiedzieć się, czy strategia „Europa 2020” podąża dobrym szlakiem, oraz by zebrać pomysły na jej poprawę od tych, którzy realizują ją w terenie. Apeluję do samorządów lokalnych i regionalnych – pomóżcie nam osiągnąć jej cele i weźcie udział konsultacjach, aby można było usłyszeć wasze zdanie.”
Aby wziąć udział w konsultacjach, uczestnicy wypełniają krótką ankietę (13 pytań) w formie elektronicznej w dowolnie wybranym języku urzędowym UE. Odpowiedzi przyjmowane są do 11 listopada 2013 r.
UDZIAŁ W KONSULTACJACH
Strategia „Europa 2020”: pierwsze wyniki pokazują niepokojący brak postępów
Konsultacje są końcowym elementem przygotowywanej przez KR oceny strategii „Europa 2020”. Od 2012 r. KR przeprowadził szereg ankiet na temat każdej spośród siedmiu inicjatyw przewodnich strategii „Europa 2020”. Z pierwszych rezultatów przedstawionych na konferencji w Wilnie wynika, że strategia „nie spełnia swoich obietnic” oraz że wciąż „brakuje wsparcia dla władz lokalnych i regionalnych w rozwiazywaniu problemów związanych z kryzysem i w tworzeniu inteligentnego, trwałego wzrostu gospodarczego sprzyjającego włączeniu społecznemu”. KR postuluje ponowne przemyślenie zwłaszcza takich kwestii, jak:
- brak wymiaru terytorialnego - krajowe programy reform wciąż przygotowywane są wyłącznie na szczeblu rządów krajowych, gdzie wyznacza się mało ambitne cele;
- nieodpowiednie rządy - w odnowionej strategia „Europa 2020” należy przyjąć podejście wielopoziomowego sprawowania rządów we wszystkich państwach członkowskich;
- niewystarczające fundusze - brak inwestycji na szczeblu lokalnym sprawia, że cała strategia traci sens. Nowy budżet UE na rok 2014 nie zapewnia odpowiednich środków na realizację strategii.
Michel Delebarre (FR/PSE), mer Dunkierki i koordynator polityczny Platformy Monitorowania Strategii „Europa 2020”, przyznał: „Nie jestem bynajmniej zaskoczony tak znikomym postępem w osiąganiu celów strategii. Strategia „Europa 2020” i europejski semestr muszą nabrać prawdziwie terytorialnego wymiaru z zupełnie odrębnymi celami na szczeblu regionów. Władze lokalne i regionalne powinny być włączane w każdy etap procesu politycznego, aby poczuły się autentycznie odpowiedzialne za powodzenie tej strategii.”
Ankiety są przygotowywane przez Platformę Monitorowania strategii „Europa 2020”,zaś ich wyniki zostaną wykorzystane w śródokresowej ocenie w 2014 r. Wnioski z tych szeroko zakrojonych konsultacji KR przedstawi w swej deklaracji politycznej na Europejskim Szczycie Miast i Regionów w Atenach w dniach 7–8 marca 2014 r.
Źródło: Komitet Regionów