Bałtyckie projekty obywatelskie – Europe Direct na spotkaniu Connecting Baltic Citizenship
Pomysły na nowe projekty, nawiązane kontakty, informacje na temat programu Europa dla Obywateli w latach 2014-2020 to najważniejsze korzyści z uczestnictwa w seminarium kontaktowym, które miało miejsce w Domu Europy w Sztokholmie w dniach 28-30 października.
Seminarium Programu Europa dla Obywateli zostało zorganizowane przez punkty kontaktowe programu Europa dla Obywateli Szwecji i Finlandii. W obu tych krajach punkty te są jednocześnie punktami kontaktowymi programu Młodzież, organizatorzy dysponowali więc zarówno szeroką wiedzą zarówno na temat programu Europa dla Obywateli i programu Młodzież w Działaniu oraz możliwości wykorzystania obu tych programów w realizacji projektów związanych z obywatelstwem europejskim.
Uczestnikami seminarium byli reprezentanci administracji miast i organizacji pozarządowych z Litwy, Łotwy, Estonii, Polski, Niemiec, Szwecji i Finlandii, w mających doświadczenie w realizacji projektów z programu Europe dla Obywateli lub pragnący nawiązać partnerstwa dla realizacji wspólnych przedsięwzięć w nowym okresie programowania.
Podczas „targów organizacji” punkt Europe Direct-Szczecin miał możliwośc zaprezentowania swojej działalności i osiągnięć polskiej sieci EDIC.
Seminarium spełniło oczekiwania uczestników - podczas dwóch dni pobytu powstało wiele nowych pomysłów a wskazówki ekspertów pozwoliły dopracować projekty, które już zostały stworzone. Teraz już tylko czekamy na ogłoszenie naboru do nowej edycji programu!
ProgramEuropa dla Obywateli 2007-2013 jest programem wspólnotowym promującym aktywne obywatelstwo europejskie w kontekście zaangażowania obywateli w proces integracji europejskiej. Program ma na celu wspieranie organizacji społeczeństwa obywatelskiego oraz jednostek samorządów lokalnych wspierających proces integracji w Europie.
Unia Europejska promuje model demokracji uczestniczącej, w której obywatele 27 państw aktywnie biorą udział w życiu Wspólnoty, a poprzez dialog obywatelski przełamują bariery językowe i kulturowe. Program Europa dla Obywateli wspiera różne przedsięwzięcia wzmacniające integrację europejską, które mogą przybierać formę wolnych spotkań, konferencji, paneli dyskusyjnych, zawodów sportowych, konkursów. Nawiązane kontakty mogą, a nawet powinny być podtrzymywane przez prowadzenie wspólnych stron internetowych lub blogów.
Projekty Programu Europa dla Obywateli mają na celu:
¨ tworzyć obywatelom możliwości współpracy i uczestnictwa w budowaniu coraz bliższej, demokratycznej i otwartej na świat Europy, zjednoczonej w swojej różnorodności kulturowej i przez nią wzbogacanej, co pomoże rozwijać obywatelstwo Unii Europejskiej;
¨ rozwijać poczucie tożsamości europejskiej opartej na wspólnych wartościach, historii i kulturze;
¨ umacniać poczucie odpowiedzialności za Unię Europejską wśród jej obywateli;
¨ pogłębiać tolerancję i wzajemne zrozumienie między obywatelami Europy, którzy szanując i promując różnorodność kulturową i językową wnoszą wkład w dialog międzykulturowy;
Program Europa dla Obywateli został podzielony na działania i poddziałania. Część z nich obejmuje aktywności takie jak partnerstwo miast czy wspieranie organizacji pozarządowych, pozostałe – panele dyskusyjne i organizacja dużych wydarzeń medialnych .
Informacje na temat programiu Euroa dla Obywateli 2014-2020 będą publikowane na stronach Punktu Kontaktowego Programu www.europadlaobywateli.pl