S6 a Fundusze Europejskie
W budowę odcinka drogi ekspresowej S6 pomiędzy Kiełpinem, Koszalinem i Sianowem na Pomorzu zainwestowano 232 mln euro z funduszy polityki spójności UE. Cała droga, część transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), zapewni połączenie między Gdańskiem a Szczecinem i Niemcami.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu stwierdziła: Finansowana przez UE droga ekspresowa w istotny sposób pobudzi wzrost gospodarczy, turystykę i handel w regionie, a jednocześnie przyniesie odczuwalną poprawę jakości codziennego życia mieszkańców i turystów, zapewniając bezpieczniejsze i szybsze połączenie między miastami. Jestem przekonana, że pozytywne skutki tej inwestycji dadzą o sobie znać w całej Polsce.
Prace na pierwszym odcinku drogi, między Szczecinem a Koszalinem, powinny się zakończyć do lata 2018 r.
Unia Europejska już od lat współfinansuje kluczową infrastrukturę w Polsce, aby kraj ten stał się atrakcyjnym miejscem do życia i prowadzenia działalności gospodarczej. Komisja niedawno zamknęła program Infrastruktura i Środowisko 2007–2013 w Polsce – największy program w historii polityki spójności, o budżecie wynoszącym 28,3 mld euro. W jego ramach UE sfinansowała 365 projektów transportowych – m. in. powstało 1 417 km nowych autostrad i dróg ekspresowych, zbudowano lub zmodernizowano 1 200 km linii kolejowych oraz zakupiono 963 pojazdów dla komunikacji miejskiej (tramwajów i autobusów).
Pełny wykaz osiągnięć w ramach programu, również w obszarach środowiska naturalnego, ochrony zdrowia, edukacji, kultury i energetyki, można znaleźć na stronie internetowej DG REGIO.