Dokąd zmierzasz, Europo?
9 maja, w Dniu Europy, Komisja Europejska rozpoczęła skierowane do wszystkich Europejczyków internetowe konsultacje społeczne, zwracając się do nich z pytaniem, w którym kierunku ma podążać Unia Europejska.
Te wyjątkowe konsultacje, część szerszej debaty na temat przyszłości Europy zainicjowanej przez Komisję białą księgą w dniu 1 marca 2017 r., zostały przygotowane przez zespół składający się z 96 obywateli z 27 państw członkowskich, którzy wspólnie zadecydowali o treści pytań.
Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker oświadczył: W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego nadszedł czas, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka powinna być Unia Europejska złożona z 27 państw członkowskich. Cokolwiek się wydarzy, musi to być Europa budowana przez Europejczyków. W kwestionariuszu, który dziś publikujemy, zadajemy wszystkim Europejczykom następujące pytanie: Jakiej przyszłości chcemy dla nas samych, naszych dzieci i naszej Unii? Nadszedł czas, aby Europejczycy głośno i wyraźnie wyrazili swoje zdanie w sprawach, które ich dotyczą i którymi powinni zająć się ich przywódcy.
Posiedzenie panelu obywatelskiego, który miał opracować projekt konsultacji społecznych, zostało przez Komisję zwołane po raz pierwszy. Panel, którego gospodarzem był Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, liczył 96 osób, które w dniach 5–6 maja przyjechały do Brukseli i wspólnie pracowały nad liczącym 12 pytań projektem ankiety internetowej. Ta wyjątkowa lekcja demokracji uczestniczącej pokazuje, że obywatele stanowią centralny element debaty o przyszłości Europy.
Jest to część trwającej debaty na temat przyszłości UE złożonej z 27 państw członkowskich, zainicjowanej białą księgą Komisji z dnia 1 marca 2017 r. Już wcześniej można było zgłaszać swoje opinie online; rozpoczęte dziś konsultacje stanowią uzupełnienie tej debaty. Konsultacje internetowe będą też prowadzone równolegle do trwającego dialogu obywatelskiego, organizowanego przez Komisję Europejską i państwa członkowskie. Od 2012 r. w 160 miastach przeprowadzono blisko 700 takich interaktywnych debat publicznych. W okresie poprzedzającym wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 r. Komisja planuje organizować je jeszcze częściej; docelowo ma to być 500 dodatkowych debat.
Oprócz działań Komisji dialog obywatelski organizowany jest obecnie również przez rządy krajowe we wszystkich państwach członkowskich w następstwie inicjatywy Francji, która otrzymała wsparcie ze strony szefów państw lub rządów przyszłej UE-27. W ten sposób Komisja dzieli się z państwami członkowskimi swoimi doświadczeniami. Konsultacje te potrwają do szczytu UE w Sybinie (Rumunia) zaplanowanego na 9 maja 2019 r. W grudniu 2018 r. na posiedzeniu Rady Europejskiej Komisja przedstawi państwom członkowskim sprawozdanie okresowe dotyczące białej księgi. Sprawozdanie końcowe zostanie następnie przedstawione na pierwszym szczycie UE-27 dnia 9 maja 2019 r. w Sybinie, zaledwie kilka tygodni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Kontekst
W marcu 2017 r., publikując „Białą księgę w sprawie przyszłości Europy”, Komisja rozpoczęła nową debatę o przyszłości UE liczącej 27 państw. Członkowie Komisji, podróżując po Europie, wysłuchiwali opinii mieszkańców o scenariuszach przedstawionych w Białej księdze. Każdy miał więc okazję wziąć udział w kształtowaniu Unii.
Więcej informacji