Europejski Tydzień Kodowania
Programowanie jest w dzisiejszych czasach tym, czym kiedyś była umiejętność pisania i czytania. Jednak nadal uważa się, że aby programować trzeba być informatykiem. Tymczasem powszechny dostęp do internetu oraz darmowe, proste w obsłudze narzędzia zniosły tę barierę. Aby zachęcić ludzi do nauki, okres od 23 do 30 listopada będzie Europejskim Tygodniem Kodowania. W Polsce odbędzie się wtedy cykl bezpłatnych warsztatów. W dniach 26-27 listopada programowania będzie można się uczyć w Przedstawicielstwie KE w Polsce.
Kodowanie to nie tylko ambicja zbudowania kolejnej aplikacji na telefon komórkowy. Programowanie to ciekawy i twórczy proces realizacji przełomowych pomysłów. W gospodarce opartej na wiedzy, nie tylko rozumienie, ale i kształtowanie nowych technologii stanowi o przewadze konkurencyjnej. Dlatego też Europejski Tydzień Kodowania składa się z wydarzeń, które sprawiają, że więcej ludzi niezależnie od wieku, płci i wykonywanego zawodu, nauczy się jak kodować.
Znaczenie sektora cyfrowego w Europie ciągle rośnie, ale do 2015 r. brakować będzie 900 tys. profesjonalistów w tej dziedzinie. Technologiczne start-upy mogłyby stanowić filar europejskiej gospodarki, gdyby nie to, że już teraz brakuje im pracowników. Tymczasem większość młodych ludzi – grupy szczególnie dotkniętej bezrobociem na kontynencie – nie ma dostępu do nauki kodowania. To zła wiadomość, bo programowanie uczy kreatywnego myślenia i rozwiązywania problemów.
W Europie znaleźć można kilka wspaniałych inicjatyw, takich jak CoderDojo czy Rails Girls, jednak nadal niewielu ludzi o nich wie. Wolontariusze nieodpłatnie prowadzą warsztaty dla młodzieży, kobiet, których w świecie technologii nie ma zbyt wiele i wszystkich tych, którzy do tej pory nie mieli kontaktu z tworzeniem programów. Tego rodzaju inicjatywy będziemy promować w całej Europie by uświadomić ludziom, że mają możliwości zdobycia nowych umiejętności, a partnerów biznesowych i pozarządowych – że mogą się włączyć w ruch na rzecz kompetencji cyfrowych.
Europejski Tydzień Kodowania to inicjatywy o różnej skali i zasięgu, począwszy od spotkań dla dwustu osób, poprzez spotkania dla kilkunastu początkujących uczestników, którzy nigdy nie mieli do czynienia z programowaniem, po webinaria dla regularnie kontaktujących się niewielkich grup.
W Polsce w ramach ETK swoje umiejętności i kompetencje oferują: Geek Girls Carrots, Fundacja ePaństwo, DATANext, Codility, Instytut Informatyki UW oraz Microsoft, prowadząc warsztaty w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Rzeszowie, Bielsku-Białej i Lublinie.
Cały czas można zgłaszać nowe wydarzenia, a ich pełna lista oraz informacje dla uczestników dotyczące rejestracji znajdują się na stronie http://codeweek.eu. W dniach 26-27 listopada programowania będzie można się uczyć w Przedstawicielstwie KE w Polsce (godz. 17.15-19.00).
Europejski Tydzień Kodowania został zainicjowany przez Grupę Młodych Doradców przy Komisarz UE Neelie Kroes, we współpracy z DG Connect i pod patronatem Komisji Europejskiej. W Polsce członkini Grupy Młodych Doradców Anna Mazgal współpracuje z Liderem Cyfryzacji Włodzimierzem Marcińskim, przy wsparciu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Szerokiego Porozumienia na rzecz Kompetencji Cyfrowych oraz Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Warszawie.
Strona internetowa ETK: http://codeweek.eu
Agenda Cyfrowa – Młodzi Doradcy: http://ec.europa.eu/digital-agenda/en/young-advisors
Kontakt z organizatorem w UE: europecodes@gmail.com
Kontakt w Polsce: codeweek.pl@gmail.com
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce