Druga edycja DiscoverEU! Darmowe bilety dla osiemnastolatków!
Komisja Europejska ogłasza dziś drugą edycję konkursu DiscoverEU. Od dziś (od godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego) do wtorku 11 grudnia (do godz. 12.00 czasu środkowoeuropejskiego) młodzi ludzie w wieku 18 lat mogą ubiegać się o bilet na podróż po Europie latem przyszłego roku.
W pierwszej edycji konkursu, która okazała się dużym sukcesem, 15 tys. młodych ludzi miało okazję podróżować po Europie w okresie od lipca do października 2018 r. Wielu w nich uczestniczyło w wydarzeniach zorganizowanych w ramach obchodów Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego.
Komisarz Tibor Navracsics, odpowiedzialny za edukację, kulturę, młodzież i sport, powiedział: Obserwujemy z radością, że młodzi ludzie korzystają z tej nowej możliwości, aby odkrywać europejską kulturę i tradycję, poczuć, co oznacza europejska różnorodność oraz poznać nowych ludzi, których inaczej by nie spotkali. W pierwszej edycji okazało się, że młodzi ludzie zdobywają pewność siebie oraz inne umiejętności, takie jak podejmowanie inicjatywy czy rozmowa w językach obcych. DiscoverEU to o wiele więcej niż sama podróż, to nauka na całe życie.
Kto może wziąć udział w konkursie i w jaki sposób?
Do tej edycji konkursu będzie mógł zgłosić się każdy obywatel UE urodzony między 1 stycznia 2000 r. a 31 grudnia 2000 r.
Zainteresowane osoby mogą zgłosić się za pośrednictwem Europejskiego Portalu Młodzieżowego, gdzie należy się zarejestrować i podać swój plan podróży. Zwycięzcy zostaną wyłonieni na podstawie odpowiedzi udzielonych w quizie, składającym się z pięciu pytań wielokrotnego wyboru dotyczących europejskiej kultury i różnorodności, unijnych inicjatyw skierowanych do młodych ludzi, zbliżających się wyborów do parlamentu europejskiego oraz dodatkowego pytania na temat związany z drugą edycją konkursu.
Zwycięzcy będą mogli podróżować między 15 kwietnia a 31 października 2019 r. przez okres od jednego do trzydziestu dni.
W tej edycji Komisja zachęca do udziału szczególnie osoby mające specjalne potrzeby lub znajdujące się w trudniejszej sytuacji społecznej. Komisja udostępni osobom o specjalnych potrzebach informacje i wskazówki oraz pokryje koszty niezbędnej specjalnej opieki podczas podróży (np. osoba towarzysząca, pies przewodnik dla osób niedowidzących itp.).
Zwycięzcy mogą podróżować indywidualnie lub w grupie maksymalnie pięciu osób (wszyscy muszą być osiemnastolatkami). Uczestnicy podróżują przeważnie koleją. Jednak aby dostęp do programu był zapewniony we wszystkich zakątkach kontynentu, mogą skorzystać również z innych środków transportu, takich jak autobus czy prom lub, w niezbędnych przypadkach, samolot. Dzięki temu młodzi ludzie, którzy mieszkają na obszarach trudno dostępnych lub na wyspach będących częścią UE, także będą mieli szansę na udział w tym programie.
Każdemu państwu członkowskiemu przydzielono określoną liczbę biletów w oparciu o odsetek mieszkańców danego kraju w stosunku do ogólnej liczby ludności Unii Europejskiej.
Kontekst
Program DiscoverEU rozpoczął działanie w czerwcu 2018 r. Jego budżet wynosił 12 mln euro. Jak dotąd ponad 15 tys. młodych ludzi mogło dzięki niemu podróżować po Europie. Celem jest stworzenie młodym ludziom okazji do odkrywania bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu, poznawania nowych ludzi, uczenia się od innych kultur oraz poczucia, co to znaczy być Europejczykiem.
Uczestnicy wyrażali się bardzo pozytywnie o tym doświadczeniu. Dla wielu z nich była to pierwsza podróż bez rodziców i innych dorosłych – większość z nich stwierdziła, że stali się bardziej niezależni. Mówili również, że dzięki udziałowi w DiscoverEU mieli szansę lepiej zrozumieć inne kultury i europejską historię. To doświadczenie pozwoliło im również rozwinąć znajomość języków obcych. Dwie trzecie z nich stwierdziło, że bez DiscoverEU nie byłoby ich stać na bilet.
W nowym długoterminowym budżecie UE na lata 2021-2027 Komisja Europejska zaproponowała 700 mln EUR na cele DiscoverEU w ramach przyszłego programu Erasmus. Jeżeli Parlament Europejski i Rada osiągną porozumienie w sprawie tego wniosku, dodatkowe 1,5 mln osiemnastolatków będzie mogło podróżować w latach 2021–2027.
Więcej informacji
Informacje są dostępne na stronie internetowej Europejskiego Portalu Młodzieżowego, jak również na profilu Europejskiego Portalu Młodzieżowego na facebooku i na twitterze.
Q&A Druga edycja DiscoverEU