6 działań UE, które poprawiły Twoje cyfrowe życie w 2018 r.
Koniec z przekierowywaniem na krajową stronę internetową podczas zakupów przez internet
Od 3 grudnia 2018 r. konsumenci nie mają już do czynienia z blokowaniem geograficznym. W lutym 2018 r. posłowie przyjęli rozporządzenie w sprawie zakazu blokowania geograficznego, przewidujące, że detaliści z UE mają obowiązek zapewnić konsumentom dostęp do towarów i usług w całej Europie na takich samych warunkach, bez względu na miejsce, z którego łączy się kupujący.
Dzięki wprowadzeniu zakazu przekierowywania na krajową stronę internetową klienci internetowi nie będą już doświadczać różnych form dyskryminacji. Towary i usługi objęte nowymi przepisami to m.in. sprzęt gospodarstwa domowego, elektronika, odzież, pobyty w hotelach, wynajem i bilety na wydarzenia.
Lepsze transgraniczne usługi doręczania paczek
Otwarcie rynku internetowego UE powoduje też, że należy poprawić warunki dostaw i ochronę konsumentów. Aby zadbać o bardziej przystępne cenowo i wydajne dostarczanie paczek do innych państw UE, w marcu 2018 r. posłowie przyjęli nowe przepisy. Mają one sprawić, że rynek transgranicznych usług doręczania paczek będzie bardziej przejrzysty i konkurencyjny, oraz ograniczyć bariery, które konsumenci i detaliści internetowi napotykają, kiedy kupują towary przez internet w UE. To nowe rozporządzenie weszło w życie w maju 2018 r.
Dostęp do usług w zakresie płatnych treści w całej UE
Ponad połowa (53%) obywateli UE ogląda filmy i seriale telewizyjne przez internet częściej niż raz w tygodniu. Od kwietnia 2018 r. będzie to możliwe również, kiedy przebywają w innym państwie UE. Rozporządzenie o przenoszeniu obowiązujące we wszystkich państwach członkowskich UE umożliwia konsumentom dostęp do przenośnych usług online w zakresie treści, kiedy podróżują w UE, w takim samym zakresie, jak kiedy są w domu. Przepisy te mają zastosowanie do wszystkich dostawców, którzy oferują płatne treści internetowe.
Fundusze na bezpłatny dostęp do sieci wi-fi w miejscach publicznych
Aby korzystać z treści cyfrowych, użytkownicy potrzebują niezawodnych łączy szerokopasmowych. WIFI4EU, system finansowania mający promować bezpłatny dostęp do sieci wi-fi w miejscach publicznych w całej UE, rozpoczął przyjmowanie wniosków w 2018 r. Celem inicjatywy europejskiej WIFI4EU jest zapewnienie dostępu do bezpłatnych i szybkich sieci wi-fi ponad 6 tys. wspólnot w całej UE do 2020 r. Zarejestrowało się już ponad 21,7 tys. gmin. Wybrani wnioskodawcy zostaną ogłoszeni w grudniu, a instalacja urządzeń wi-fi nastąpi w 2019 r.
Opracowane regulacje dotyczące tańszych połączeń międzynarodowych i sieci 5G
W listopadzie posłowie przegłosowali pakiet telekomunikacyjny, którego celem jest obniżenie cen połączeń między państwami UE. Od 15 maja 2019 r. połączenie głosowe będzie kosztować maksymalnie 19 centów za minutę, natomiast wiadomość tekstowa 6 centów. Przepisy te mają również pobudzić inwestycje niezbędne do wprowadzenia łączności 5G w miastach europejskich do 2020 roku.
RODO
Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO) jest w pełni stosowane od 25 maja 2018 r. Przepisy te dają konsumentom większe uprawnienia w zakresie obecności na rynku cyfrowym, w tym prawo do informacji, w jaki sposób wykorzystywane są ich dane, i do usunięcia niechcianych już danych z internetu.