Jak Parlament Europejski ułatwia życie konsumentów? Debata „Przychodzi Polak do... czyli jak nie kupić kota w worku"
Dzięki regulacjom przyjętym przez Parlament Europejski mieszkańcy Unii mają większy dostęp do służby zdrowia, mogą łatwiej i bezpieczniej kupować towary w internecie, uzyskali większe prawa jako pasażerowie autobusów, kolei i linii lotniczych. O nowych prawach konsumentów w Unii Europejskiej i swoich doświadczeniach rozmawiali w piątek, 17 stycznia br., podczas debaty Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego w Polsce i Instytutu Spraw Publicznych dziennikarze, eksperci i posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.
„Włóżmy między bajki stereotypy, że Parlament Europejski tylko wydaje opinie i dyskutuje. Tak było może 30 lat temu, ale dzisiaj PE uchwala prawa obowiązujące w całej Unii i budżet Unii Europejskiej. I nie są to prawa abstrakcyjne. Dotyczą każdego i wpływają na nasze życie. Są to prawa pacjentów, konsumentów i podróżnych” – powiedział dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego Jacek Safuta.
"W 2010 roku 36% Europejczyków zrobiło zakupy w internecie, ale tylko 9% odważyło się kupować na stronach zagranicznych. Dlaczego?" - pytał prowadzący debatę Maciej Zakrocki. O perypetiach konsumentów robiących transgraniczne zakupy opowiadał Michał Goździk - prawnik, prezes Fundacji TR Warszawa. "Kupując za granicą, poza Unią, często nie wiemy, gdzie składać reklamację, gdzie się sądzić. Czasem koszty dochodzenia praw przekraczają koszty towaru. Tymczasem w Unii mamy szereg praw, które chronią nas przy zakupach" - mówił.
Parlament Europejski w tej kadencji przegłosował dyrektywę, która ujednolica zasady składania reklamacji w całej Unii i znacznie upraszcza procedurę rozwiązywania sporów. "Do czerwca Polska powinna wprowadzić zapisy nowej dyrektywy konsumenckiej." - powiedziała obecna na debacie posłanka Róża Thun, członkini Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów Parlamentu Europejskiego.
Już obowiązują natomiast przegłosowane przez Parlament Europejski przepisy chroniące pasażerów linii lotniczych. O swoich przejściach z dochodzeniem odszkodowania za opóźniony o wiele godzin lot opowiadała Agnieszka Łada, kierownik Programu Europejskiego Instytutu Spraw Publicznych. Na odszkodowania czekała ona kilka miesięcy, ale z pozytywnym skutkiem. "Często dochodzenie swoich praw trwa długo, ale dzięki regulacjom obowiązującym w całej Unii Europejskiej - jest w ogóle możliwe." - mówiła posłanka Thun.
Poczucie bezpieczeństwa Europejczyków zwiększyła także dyrektywa o ponadgranicznej pomocy zdrowotnej przyjęta w tej kadencji przez Parlament Europejski. Dzięki niej obywatele Unii mogą korzystać z usług służby zdrowia w innym kraju unijnym i dochodzić zwrotu pieniędzy od krajowego ubezpieczyciela.
Zdaniem posłanki Róży Thun budowa wspólnego rynku to jedno z ważniejszych zadań stojących przed Parlamentem Europejskim, który zostanie wybrany w maju tego roku. "Do 2016 roku powinien skończyć się roaming w Unii Europejskiej. Ale potrzebujemy też np. wspólnego rynku usług pocztowych. Dlaczego paczka wysłana z Przemyśla do Szczecina kosztuje 10 złotych, a z Cieszyna Polskiego do Cieszyna Czeskiego już ponad trzydzieści?"
Seminarium, zorganizowane wspólnie przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce i Instytut Spraw Publicznych, było kolejną z cyklu debat przed zaplanowanymi na maj wyborami do Parlamentu Europejskiego. "Polacy mają bardzo dobrą opinię o Parlamencie Europejskim, ale jednocześnie mało o nim wiedzą. Dzięki tej debacie łatwiej będzie im zrozumieć, czym Parlament się właściwie zajmuje i jak wielki wpływ ma na ich życie" - powiedział prezes ISP Jacek Kucharczyk.
Źródło: Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce