DZIŚ W PE: nowe formy zatrudnienia, podwójna jakość produktów, bezpieczeństwo na drogach
Dziś posłowie będą debatować nad większymi prawami dla pracowników. W głosowaniu mają zatwierdzić minimalne prawa dla pracowników wykonujących pracę na żądanie, pracę za vouchery lub pracę dla platform takich jak Uber czy Deliveroo.
Przepisy, nieformalnie uzgodnione z ministrami UE, wymagają, aby wszyscy pracownicy byli od pierwszego dnia pracy informowani o zasadniczych elementach umowy o pracę, takich jak opis obowiązków, data rozpoczęcia, czas trwania, wynagrodzenie i standardowy dzień pracy lub godziny referencyjne dla pracowników o nieprzewidywalnych harmonogramach pracy.
Nowe przepisy przyznają również pracownikom szczególne prawa dostosowane do problemów, z którymi borykają się osoby wykonujące pracę na żądanie lub pracę wynikającą ze zmiennych harmonogramów. Są to przewidywalne godziny pracy i terminy anulowania umów na żądanie. Ponadto okresy próbne nie powinny być dłuższe niż sześć miesięcy, a odnowiona umowa o pracę odnosząca się do tej samej funkcji nie powinna skutkować nowym okresem próbnym.
Lepsza ochrona konsumentów przed wprowadzającymi w błąd i nieuczciwymi praktykami handlowymi
Posłowie omówią także zmiany w przepisach o ochronie konsumentów dotyczące wprowadzających w błąd internetowych rankingów produktów oraz podwójnej jakości produktów. Internetowe platformy handlowe i porównywarki (np. Amazon, eBay, AirBnb, Skyscanner) będą musiały ujawniać główne parametry, które określają sposób klasyfikowania przez nie ofert proponowanych klientom, którzy poszukują usług i produktów. Konsumenci będą musieli być poinformowani, czy kupują towary lub usługi od firmy czy od osoby prywatnej, aby wiedzieć jaka przysługuje im ochrona w przypadku problemów. Klienci często sugerują się rankingiem produktów proponowanym przez wyszukiwarki i porównywarki i dlatego powinni wiedzieć, czy wyższe miejsce produktu w rankingu wynika z ocen innych klientów czy też z opłaty wniesionej przez sprzedającego w ramach działań promocyjnych.
Nowelizacja dotyczy również kwestii tzw. "podwójnej jakości produktów". Chodzi o sytuację, gdy produkty wprowadzane w różnych krajach do obrotu pod tą samą marką i nazwą różnią się składem lub właściwościami. Tekst zawiera klauzulę przeglądową zobowiązującą Komisję Europejską do oceny sytuacji po upływie dwóch lat od daty wejścia w życie dyrektywy, aby sprawdzić, czy podwójna jakość produktów powinna zostać dodana do "czarnej listy" nieuczciwych praktyk handlowych.
Bezpieczeństwo na drogach: Technologie ratunkowe w nowych pojazdach
Pod głosowanie we wtorek zostanie poddany projekt przepisów dotyczących wykorzystania technologii ratunkowych w nowych pojazdach, którego sprawozdawczynią jest Róża Thun (EPL). Funkcje bezpieczeństwa, takie jak „inteligentne dostosowanie prędkości” lub zaawansowany system hamowania awaryjnego, będą instalowane w nowych pojazdach od maja 2022 roku.
Nowe samochody osobowe, furgonetki, ciężarówki i autobusy będą wyposażone w zabezpieczenia mające na celu ratowanie życia, zgodnie z nowymi przepisami, już nieformalnie uzgodnionymi z ministrami UE, które zostaną poddane pod głosowanie we wtorek.
Jednym z obowiązkowych zabezpieczeń jest system Inteligentnego Dostosowania Prędkości (Intelligent Speed Assistance (ISA)), który, zgodnie z szacunkami, może zmniejszyć liczbę ofiar śmiertelnych na drogach UE o 20%. System ISA poinformuje kierowcę, w oparciu o mapy i obserwację znaków drogowych, w momencie przekroczenia dozwolonej prędkości. System nie może jednak sam ograniczyć prędkości, może również zostać wyłączony przez kierowcę.
Inne ratujące życie zabezpieczenia, które wprowadzone zostaną w nowych pojazdach, to, między innymi: zaawansowany system hamowania awaryjnego, ostrzeganie o spadku poziomu uwagi kierowcy, awaryjny system utrzymywania pojazdu w pasie ruchu, wykrywanie obiektów przy cofaniu, awaryjny sygnał stopu oraz rejestrator danych w momencie wypadku.