Europejski Tydzień Młodzieży w Szczecinie
W ramach tegorocznej edycji festiwalu młodzieży (Europejski Tydzień Młodzieży odbywa się co dwa lata z inicjatywy Komisji Europejskiej we współpracy z Parlamentem Europejskim) zaprosiliśmy młode osoby do udziału w wydarzeniach, podczas których pojawi się możliwość zabrania głosu na temat wartości europejskich w gronie polityków, dorosłych mieszkańców Szczecina i… dzieci.
Pierwszego dnia uczniowie szczecińskich szkół podstawowych przyłączą się do edukacyjnych gier
i zabaw prowadzonych przez Miasto Nauki. Dzieci będą rozwiązywać zagadki logiczne, wezmą udział w interaktywnych warsztatach z wykorzystaniem ciekłego azotu, metanu i wodoru i grze tematycznej na temat Unii Europejskiej. Po południu zapraszamy na wyjątkową odsłonę Rozmów przy Wspólnym Stole – cyklu spotkań w ProMediach, których celem jest wzajemne słuchanie oparte na rozumieniu i zaufaniu. Rozmowa „My w Unii Europejskiej” będzie dobrą okazja do dyskusji na temat oczekiwań, emocji i przekonań na temat najbliższych wyborów do Europarlamentu i zmian, które zaszły w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Biblioteka jest dobrym miejscem do szczerej i autentycznej rozmowy o ważnych sprawach, gdzie każdy zostanie wysłuchany, a jego problemy i oczekiwania zrozumiane. Chcemy, aby "Rozmowy przy wspólnym stole" były okazją do bliższego przyjrzenia się wybranemu problemowi lokalnemu w atmosferze dobrej rozmowy.
Dzień później odbędzie się uroczysta sesja Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, podczas której młodzież po raz pierwszy przedstawi opracowane rekomendacje dla przyszłości Unii Europejskiej. Następnie zapraszamy wszystkich mieszkańców Szczecina (szczególnie młodzież!) na debatę organizowaną przez młodzież. Podczas „Debaty kandydatów do Parlamentu Europejskiego” w Książnicy Pomorskiej politycy odpowiedzą na pytania zadawne przez młode osoby – to bardzo dobra okazja do zapoznania się z poszczególnymi kandydatami.
W sobotę zapraszamy na Europejskie Śniadanie do kawiarni Bardzo Dobrze Speciality Coffee na Końskim Kieracie. Reprezentanci młodzieżowych rad będą zapraszać mieszkańców Szczecina do korzystania z usług Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Zachęcamy do przybycia na śniadanie, podczas którego społeczność lokalna będzie miała okazje poznać konsultantów lokalnego punktu informacyjnego i porozmawiać z młodymi mieszkańcami regionu angażującymi się w projekty europejskie i działania lokalne. Pracownicy Sekretariatu ds. Młodzieży chętnie opowiedzą
o działaniach, które podejmują w dziedzinie inicjatyw europejskich, takich jak wymiany międzynarodowe i wolontariat zagraniczny. Po południu zapraszamy do odwiedzenia nas
na Europejskim Pikniku Rodzinnym na Placu Solidarności. Weźmiemy wraz z młodzieżą udział w grze miejskiej, będziemy obsługiwać stoisko informacyjne Europe Direct i odpowiadać na pytania dotyczące wyborów do Europarlamentu i szukania informacji na temat Unii Europejskiej.
Kontekst:
Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego i Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin organizują wydarzenia o charakterze informacyjnym dla mieszkańców naszego regionu w temacie wyborów do Parlamentu Europejskiego i uczestnictwa w projektach europejskich dla młodzieży.
W 2019 roku przewodnimi tematami działań były obchody 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej oraz zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Europe Direct – Szczecin zorganizował cykl spotkań związanych z tymi wydarzeniami. W styczniu odbyło się spotkanie z Ambasadorem Janem Truszczyńskim, jedną z najważniejszych postaci w historii integracji europejskiej oraz uczestnictwa Polski w UE, który opowiadał o migracjach, bezpieczeństwie, jakie zapewnia Unia Europejska swoim mieszkańcom, multikulturowości oraz otwartości. Aktywna publiczność zadawała pytania dotyczące fali migracji i ich wpływu na gospodarkę czy podstaw moralnych leżących u podstawy UE. Gościem kolejnego spotkania był dr Rafał Kuligowski – radca prawny, wykładowca na Akademii Pomorskiej, ekspert Team Europe. Głównym tematem spotkania była istota wyborów do Parlamentu Europejskiego. Dr Kuligowski odpowiadał na pytania takie jak: Dlaczego powinniśmy brać udział w wyborach? W jaki sposób to zrobić i jak przekłada się to na funkcjonowanie całej wspólnoty? W kwietniu Szczecin odwiedził Szef Biura Regionalnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu – Łukasz Kempara. Wyjaśnił on czym zajmują się posłowie do PE, jakie są ich kompetencje i jaki wpływ mamy na ich decyzję.
W ramach eurolekcji ,,Młodzież ma głos” na temat wyborów do PE odbywają się warsztaty, w których bierze udział min. 12 osób (max. 30) trwają 2 godziny lekcyjne (90 minut) i są prowadzone przez przeszkoloną konsultantkę Eurodesk (pracownika Sekretariatu ds. Młodzieży). Przy zastosowaniu metod edukacji pozaformalnej takich jak: praca w grupach, dyskusja, wyrażanie opinii, głosowanie. Więcej informacji tutaj: http://www.mlodziez.wzp.pl/nowa-eurolekcja-mlodziez-ma-glos-startujemy/
Wybory do PE odbędą się 26 maja. Parlament Europejski (PE) jest jedyną instytucją Unii Europejskiej bezpośrednio wybieraną przez obywateli i jednym z największych zgromadzeń demokratycznych na świecie. Wcześniej była to grupa konsultacyjna złożona z przedstawicieli parlamentów państw członkowskich, jednak obecnie jest wybierana w powszechnych wyborach bezpośrednich od 1979 roku.
Posłowie do Parlamentu Europejskiego są wybierani co pięć lat. Parlament Europejski – jedyne na świecie zgromadzenie ponadnarodowe wybierane w wyborach bezpośrednich – reprezentuje interesy obywateli UE na szczeblu europejskim. Wybiera przewodniczącego Komisji Europejskiej i mianuje komisarzy (tworzących kolegium) oraz ocenia ich działania. Przyjmuje akty prawne w naszym interesie oraz uchwala budżet w naszym imieniu. Reprezentuje nas za granicą i podejmuje działania w reakcji na nasze petycje. Dyskusje posłów kształtują nasz program społeczny i polityczny zgodnie z wartościami zapisanymi w Traktacie o Unii Europejskiej.
Więcej informacji: https://www.wybory-europejskie.eu/zaangazuj-sie
PROGRAM
9 maja 2019 r. / czwartek
11:30 – 14:30 – Dzień Europy(Plac Solidarności)
- animacje dla dzieci szkół podstawowych we współpracy z Miastem Nauki (obowiązują zapisy)
18:00-20:00 – Rozmowy przy wspólnym stole – My w Unii Europejskiej (ProMedia, Al. Wojska Polskiego 2)
- dyskusja z wykorzystaniem modelu dobrej rozmowy (wstęp wolny)
10 maja 2019 r. / piątek
10:00 – 12:30 – Uroczysta Sesja Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
- przedstawienie rekomendacji z okazji 15-lecia wejścia Polski do UE
(Sala Kameralna w Operze na Zamku, ul. Korsarzy 34)
14:00 – 17:00 – Debata związana z wyborami do Parlamentu Europejskiego
(Książnica Pomorska, ul. Podgórna 15/16)
11 maja 2019 r. / sobota
10:00– 12:00 – Śniadanie Europejskie
- spotkanie młodzieży z mieszakńcami w przyjaznej atmosferze
(Bardzo Dobrze Speciality Coffee, ul. Koński Kierat 16)
12:00 –14:30– program merytoryczny dla Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego (grupa zamknięta)
(Akademia Sztuki, pl. Orła Białego 2)
16:00 –22:00 - Udział w Pikniku Europejskim
- wspólne świętowanie 15-lecia wejścia Polski do UE (animacje, koncerty, gra miejska, pokaz laserów)
(Plac Solidarności)