Europejski Piknik Zero Waste – edycja 1.0 Szczecin
Do jeszcze niedawna w mediach trwała zaogniona walka między zwolennikami i przeciwnikami koncepcji zmian klimatycznych. Aktualne mówi się, że średnia temperatura na świecie wzrosła o 1 – 1,5 stopnia C od czasów rewolucji przemysłowej. Niby jest to niewiele, ale skutki odczuwamy wszyscy: susze, upalne lata, pożary w Europie, na Syberii czy w Afryce. Do coraz większej grupy ludzi dochodzi świadomość, że musimy zacząć wprowadzać zmiany już teraz, wszyscy razem, na rzecz naszej planety. Czy wiemy jednak, jak działać? Gdzie zacząć i co robić? Na te pytania odpowiadaliśmy podczas pierwszego Europejskiego Pikniku Zero Waste w Szczecinie, który odbył się 8 sierpnia.
Event rozpoczął się spotkaniem z wolontariuszami europejskimi (EVS) z Włoch, Grecji i Polski. Prowadzący opowiadali m.in. o nowej inicjatywie Komisji Europejskiej – Europejskim Korpusie Solidarności (https://eks.org.pl/). Co wolontariat ma wspólnego z ideą zero/less waste? Między innymi to, że można czynnie wziąć udział w inicjatywach na rzecz Ziemi: ekologicznych, w duchu zrównoważonego rozwoju czy edukacyjnych. Publiczność mogła się dowiedzieć także, że podróżowanie pociągiem jest bardziej ekologiczne, a latanie samolotem na odległość mniejszą niż 5000 km powinno być passe. A wolontariusze EVS uwielbiają jeździć naszymi szczecińskimi rowerami miejskimi!
Następnym punktem programu były warsztaty kulinarne przygotowane we współpracy z fundacją „Basta! Inicjatywa na rzecz zwierzą”. Prowadząca warsztaty zwróciła uwagę na rolę przemysłu spożywczego w kontekście zrównoważonego rozwoju. Nie od dziś wiadomo, że produkcja mięsa zwiększa globalne ocieplenie. 76% gazów cieplarnianych, które ludzkość pompuje do atmosfery, stanowi dwutlenek węgla, ulatujący w powietrze głównie podczas produkcji energii. 16% emisji to metan, bardzo silny gaz cieplarniany produkowany przez bakterie beztlenowe - jego emisja związana jest z uprawą ryżu i hodowlą zwierząt. Nie ulega wątpliwości, że produkcja żywności (w tym mięsa) dla szybko rosnącej ludzkiej populacji (1 mld ludzi w 1800 r., 3 mld w 1960 r., 7,5 mld dziś) spowodowała olbrzymie zniszczenia w środowisku naturalnym1. W 2013 r. spożycie mięsa na jednego człowieka wyniosło 43,1 kg. Przy czym w państwach rozwiniętych, z mocną gospodarką przemysłowo-usługową, było to 79,3 kg, a w tzw. rozwijających się - 33,3 kg2. Uprawy i hodowla pochłaniają też ogromne ilości wody (całe rolnictwo zużywa ok. 70 proc. wody pitnej). Do wyhodowania 1 kg wołowiny potrzeba 15,5 tys. litrów wody - tyle, ile wypełnia niewielki basen3. Podczas warsztatów uczestnicy przygotowali potrawy bez produktów odzwierzęcych oraz uczyli się, jak produkować mniej śmieci. Czy wiedzieliście np.: że warzywa takie jak ziemniaki (zwłaszcza młode), marchew, pietruszka, selery, buraki, kalarepa czy cukinia można jeść w całości, tj. bez obierania skórki? Dzięki temu podczas przyrządzania potraw nic nam nie zostanie!
Równolegle do warsztatów trwała dyskusja pod hasłem „Podstawowe informacje o katastrofie klimatycznej i sposobach radzenia sobie z nimi”. Prowadzący z fota4climate.org także poruszył kwestię produkcji spożywczej jako jednego z czynników zmian klimatycznych. Ponadto publiczności przybliżono alternatywne dla węgla sposoby pozyskiwania energii – w tym energię z elektrowni atomowych. Podczas spotkania Krzysztof Kowalski (fota4climate.org) powiedział: „Energetyka jądrowa jest obecnie największym źródłem niskoemisyjnej energii elektrycznej w Europie i USA. Na drugim miejscu plasuje się hydroenergetyka oraz energia wiatru”. Może warto zatem zweryfikować jeszcze raz swoją wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa elektrowni atomowych? Parlament Europejski posiada notę tematyczną dot. energii jądrowej, w której przeczytać można o osiągnięciach takich jak bezpieczeństwo jądrowe, ochrona przed promienowaniem etc (link: http://www.europarl.europa.eu/factsheets/pl/sheet/62/kernenergie).
Kolejną atrakcją Pikniku były warsztaty tworzenia workoplecaków i toreb oraz myjek z recyklingu. Prowadzące (Anna Kolaneckz z ANO dobra i Ada Krawczak ze Stowarzyszenia Oswajanie Sztuki) nagromadziły dla celów twórczych masę nikomu nieprzydatnych tkanin (odzież, pościel, ręczniki). Uczestnicy spotkania w miłej atmosferze realizowali swoje pomysły oraz rozmawiali o możliwości samodzielnego wykonywania produktów w domu. Coraz większą bowiem popularnością cieszy się domowa chemia DIY (proszki do prania, płyny do naczyń), kosmetyki DIY (mydło, szampon w kostce) czy nadawanie drugiego życia starym lub zepsutym przedmiotom (np.: renowacja szaf, tapicerki, używanie szuflad jako półek etc).
Przedostatnim punktem programu była dyskusja obejmująca problemy takie jak: Skąd wzięła się idea zero waste? Dlaczego jest potrzebna? Co robić, żeby działać mniej krzywdząco dla planety? Spotkanie poprowadził Mateusz Gieryga, ambasador fundacji Zwolnieni Z Teorii, organizator Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, inicjatyw jakich jak Pogoń Plastik i Papierowa Rewolucja.
Finałem Europejskiego Pikniku Zero Waste w Szczecinie był koncert rockowej formacji ETA, przy której brzmieniu liczni zgromadzeni nadal dyskutowali o losie planety.
FOTORELACJA DOSTĘPNA TUTAJ
Organizator:
Punkt Informacji Europeskiej Europe Direct – Szczecin
Partnerzy:
Piwnica Kany, Łąka Kany, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny, fota4climate.org, Basta!, ANO dobra, Stowarzyszenie Oswajanie Sztuki, ETA