Posłowie ocenią postępy poczynione przez ministrów UE w określaniu, czy rządy prawa na Węgrzech i w Polsce są zagrożone, głosowanie nad rezolucją odbędzie się w czwartek, 16 stycznia.
We wrześniu 2018, Parlament zwrócił się do Rady o rozpoczęcie działań uniemożliwiających władzom Węgier naruszanie wartości założycielskich UE. Obawy Posłów dotyczące Węgier obejmują niezawisłość sądów, wolność słowa, korupcję, prawa mniejszości oraz sytuację migrantów i uchodźców.
Zgodnie z
artykułem 7 Traktatu UE w następstwie tych wniosków Rada może stwierdzić, że istnieje wyraźne ryzyko poważnego naruszenia wartości UE w zainteresowanych krajach. Przed dokonaniem tego ministrowie wysłuchują opinii władz krajowych.
Ministrowie UE przeprowadzili dwa wysłuchania z rządem węgierskim, we wrześniu i grudniu 2019 roku. Posłowie wielokrotnie skarżyli się, że nie zostali formalnie włączeni do tych rozmów. Polskie władze trzykrotnie przemawiały we własnej obronie przed Radą w okresie od czerwca do grudnia 2018 roku.
Na późniejszym etapie Rada Europejska może stwierdzić, jednomyślnie i za zgodą Parlamentu, że ma miejsce poważne i trwałe naruszenie praworządności, demokracji i praw podstawowych. Może to ostatecznie doprowadzić do nałożenia sankcji, takich jak zawieszenie prawa do głosowania w Radzie.
Debata: środa, 15 stycznia
Głosowanie: czwartek, 16 stycznia
Procedura: Rezolucja poprzedzona oświadczeniami Rady i Komisji Europejskiej