Posłowie chcą większego wsparcia dla studentów Erasmusa+ w czasie epidemii
165 000 studentów programu Erasmus+ i 5000 unijnych wolontariuszy musi otrzymać zapewnienie zwrotu kosztów i potwierdzenie swojego statusu – wzywają członkowie Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego w liście do komisarz Mariyi Gabriel. Zdaniem posłów, studenci Erasmusa i wolontariusze Korpusu Solidarności nie otrzymali dotąd od Komisji Europejskiej i odpowiednich agencji narodowych jasnego potwierdzenia swojego statusu i zapewnienia o zwrocie kosztów.
Posłowie oczekują też zapewnienia studentów, że nie stracą oni roku nauki i będą mogli spełnić wszystkie wymagania niezbędne do zaliczenia poprzez zdalne nauczanie.
Utrzymać status wolontariuszy UE i włączyć ich w działania w krajach członkowskich
W liście do Komisji Europejskiej posłowie wzywają też do zapewnienia wolontariuszy Korpusu Solidarności, że będą mogli utrzymać swój status na pierwotnie planowany okres wolontariatu, nawet jeśli projekty w których uczestniczą zostały zawieszone.
Posłowie zalecają także, by uczestników zawieszonych projektów wykorzystywać w innych działaniach, na przykład związanych ze zwalczaniem epidemii COVID-19.
Zdaniem posłów, potrzebny jest “jasny sposób postępowania, jasna informacja i ich spójne stosowanie we wszystkich państwach członkowskich”. Autorzy listu piszą, że osoby i organizacje uczestniczące we wspomnianych programach są “głęboko zaniepokojone” i muszą wiedzieć „że Komisja Europejska jest po ich stronie”.
”Rocznik 2020 nas potrzebuje”
“Wzywamy Komisję Europejską do bezpośredniego wsparcia ludzi uczestniczących w programach edukacyjnych, kulturalnych i młodzieżowych. To oznacza współpracę z agencjami narodowymi, uniwersytetami, szkołami technicznymi, organizacjami młodzieżowymi i organizacjami zajmującymi się wolontariatem dla zapewnienia, że uczestnicy programów są bezpieczni i mogą liczyć na pomoc.” – powiedziała przewodnicząca Komisji Kultury i edukacji PE, posłanka Sabine Verheyen (EPL).
Kontekst
W programie wymiany studenckiej Erasmus+ uczestniczy w tej chwili 165 000 studentów. 5 000 wolontariuszy działa w ramach Korpusu Solidarności.
Komisja Europejska poinformowała, że narodowe agencje realizujące te projekty mogą powołać się na klauzulę siły wyższej, by wypłacić granty nawet w razie skrócenia programów, przesunięcia zaplanowanych działań i pokrycia nadzwyczajnych kosztów.
Więcej informacji
Wpływ Koronowirusa: Strona KE dla uczestników programu Erasmus+ i Europejskiego korpusu solidarności (link)
COVID-19 - Praktyczne zalecenia dla programów Erasmus+ i Europejskiego korpusu solidarności (link)
COVID-19 wpływ na kulturę: nowe fundusze muszą dotrzeć do sektora kreatywnego jak najszybciej (link)