Parlament Europejski udostępnia ponad 3 mld euro na wsparcie unijnego sektora opieki zdrowotnej
Więcej testów, pomoc dla lekarzy i pielęgniarek w opiece nad chorymi: Parlament zatwierdził w piątek pomoc UE w wysokości €3,08 mld. Fundusze unijne powinny bezpośrednio wspierać systemy opieki zdrowotnej w państwach członkowskich UE w walce z pandemią koronawirusa. Inicjatywa ta powinna umożliwić UE zakup najpotrzebniejszych środków medycznych, takich jak maski i sprzęt do oddychania, a także transport sprzętu medycznego i pacjentów w regionach transgranicznych, rekrutację dodatkowych pracowników służby zdrowia, którzy mogą być oddelegowani do punktów zapalnych w całej Unii Europejskiej oraz pomoc państwom członkowskim w budowie mobilnych szpitali polowych.
Łączna kwota 3,08 mld euro z budżetu UE zostanie przekazana głównie za pośrednictwem Unijnego instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (2,7 mld euro) oraz poprzez rescEU, (380 mln euro).
Pakiet zawiera dodatkowe fundusze na sfinansowanie lotów repatriacyjnych (45 mln EUR) w ramach unijnego mechanizmu ochrony ludności w celu połączenia rodzin, które utknęły w państwach trzecich, zapewnienie większych środków dla Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (3,6 mln EUR), ale także pomoc Grecji w radzeniu sobie ze zwiększoną presją migracyjną (350 mln EUR) oraz wsparcie odbudowy w Albanii po trzęsieniu ziemi (100 mln EUR).
Już w marcu posłowie parlamentarnej Komisji Budżetowej zaapelowali o uruchomienie dostępnych środków finansowych pozostających w budżecie na rok 2020.
Informacje dodatkowe
Niedawno Komisja Europejska przedstawiła dwa projekty budżetów korygujących (PBK 1/2020 i 2/2020) jako część kompleksowego zestawu środków mających na celu zapewnienie wsparcia w walce z epidemią COVID-19.
Unijny instrument wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych (ESI) powstał w 2016 roku, w celu zarządzania zmasowanym napływem uchodźców do Grecji.
Zapasy sprzętu medycznego w ramach rescEU będą przechowywane przez jedno lub kilka państw członkowskich. Państwo przyjmujące będzie odpowiedzialne za zakup sprzętu. Komisja sfinansuje 100 % zapasów sprzętu medycznego. Centrum Koordynacji Reagowania Kryzysowego będzie zarządzać dystrybucją sprzętu, aby zapewnić, że będzie on trafiał tam, gdzie jest najbardziej potrzebny.