Jak wykorzystać potencjał sektora turystyki morskiej i wyspiarskiej w UE?
Nowa strategia ma na celu sprostać wyzwaniom, jakie stoją przed europejskim przemysłem turystycznym, aby mógł się rozwijać i stać się bardziej konkurencyjny.
Europa jest najpopularniejszym kierunkiem turystycznym na świecie. W 2012 r. odwiedziło ją 534 mln turystów (52 proc. podróżujących na świecie), a dochody z turystyki wyniosły 356 mld euro.
Turystyka przybrzeżna i morska obejmuje nie tylko wypoczynek na plaży (np. opalanie się, pływanie, surfing) i na morzu (np. rejsy wycieczkowe i żeglarskie, sporty wodne), ale także działalność na lądzie (np.usługi hotelowe, działalność czarterowa, produkcja sprzętu).
Sektor turystyki przybrzeżnej i morskiej zatrudnia prawie 3,2 mln osób, stanowi największy podsektor turystyki i jest ekonomicznym filarem wielu regionów przybrzeżnych i wyspiarskich w Europie. Jednak z powodu braku funduszy, wykwalifikowanych pracowników oraz braku współpracy jego potencjał nie jest jeszcze w pełni wykorzystany.
W strategii „niebieskiego wzrostu” UE podkreśliła potencjał turystyki przybrzeżnej i morskiej w zakresie zrównoważonego wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy, a także określiła działania, które mają pomóc regionom przybrzeżnym rozwijać ich potencjał i zapewnić trwały i długofalowy rozwój.
Proponowane działania obejmują:
- zacieśnienie współpracy i partnerstwa między różnymi zainteresowanymi stronami w UE (porty, organizatorzy wycieczek, władze itp.)
- większe wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, np. opracowanie internetowego przewodnika dotyczącego możliwości finansowania, kampanie promocyjne i systemy zarządzania
- włączenie turystyki ekologicznej i badań w innowacyjne strategie na rzecz rozwoju wysp i przystani.
UE wyraża nadzieję, że strategia będzie stanowić uzupełnienie istniejących inicjatyw realizowanych przez państwa członkowskie, regiony i inne zainteresowane strony oraz że kwestie dotyczące turystyki nadmorskiej zostaną włączone do istniejących programów i działań politycznych.
Przedstawiciele sektora i inne zainteresowane strony zostaną wezwani do tworzenia nowych modeli biznesowych oraz nowych i innowacyjnych produktów w celu ożywienia potencjału wzrostu sektora oraz ograniczenia oddziaływania na środowisko działalności związanej z turystyką.
Dalsze działania
Liderzy branży turystycznej będą dyskutować na temat strategii podczas konferencji zorganizowanej we współpracy z grecką prezydencją w UE, która odbędzie się 10 marca w Atenach. Konkretne działania będą wdrażane sukcesywnie w kolejnych miesiącach.
Komunikat prasowy – Strategia Komisji na rzecz turystyki przybrzeżnej i morskiej.
Źródło: Komisja Europejska