Rośnie innowacyjność UE, ale różnice regionalne w tym zakresie pozostają – wyniki unijnego sprawozdania
Europa nadrabia zapóźnienie innowacyjne w porównaniu z USA i Japonią, trzeba jednak wyrównać znaczne różnice między poszczególnymi krajami – tak wynika z unijnego sprawozdania.
Roczna „Tablica wyników Unii w zakresie badań i innowacji” mierzy postępy innowacyjne krajów UE w oparciu o 25 kryteriów, obejmujących m.in.:
- warunki podstawowe umożliwiające innowacje, w tym
- zaplecze finansowe
- edukacja
- publikacje naukowe
- wysiłki przedsiębiorstw w zakresie innowacji, w tym
- poziom inwestycji
- zgłoszenia patentowe
- stopień korzyści dla gospodarki wynikających z innowacji.
Tegoroczne sprawozdanie pokazuje, że Europa dogania USA i Japonię i nadal wyprzedza Australię, Kanadę oraz główne gospodarki wschodzące.
Nadal jednak utrzymują się duże różnice w poziomie innowacji między państwami członkowskimi, a także na szczeblu regionalnym.
Ogólnie ujmując, wskaźniki innowacyjności uległy poprawie wynikającej ze wzrostu w liczby wniosków o wspólnotowe znaki towarowe (oferujące ochronę w całej UE) i liczby doktorantów zagranicznych w UE. Ta pozytywna tendencja została jednak zahamowana spadkiem poziomu inwestycji kapitału wysokiego ryzyka.
Różnice w całej Europie
W UE w badania i innowacje najwięcej inwestują Szwecja, Dania, Niemcy i Finlandia – i nadal zajmują czołowe miejsca w rankingu. Kraje te osiągają dobre wyniki pod kątem wszystkich kryteriów.
Portugalia, Estonia i Łotwa odnotowały największą poprawę w ostatnich dwóch latach. Łotwę, a także Bułgarię i Rumunię określono jako kraje osiągające „dobre wyniki” poniżej średniej unijnej.
Sprawozdanie ma na celu pomóc krajom UE w określeniu swoich mocnych i słabych stron i skupieniu się na obszarach, które wymagają największych wysiłków.
Nierówności regionalne
Kilka krajów osiągnęło spójne poziomy wyników we wszystkich częściach swojego terytorium. Faktycznie w ostatnich dwóch latach pogłębiły się różnice między regionami.
Niemniej jednak w ramach funduszy strukturalnych i inwestycyjnych przeznaczonych zostanie ponad 100 mld euro na rozwój badań i innowacji w regionach.
Innowacje siłą napędową gospodarki
Innowacje są niezbędne, aby Europa mogła stać się bardziej konkurencyjna i zwiększyć swój wzrost gospodarczy.
Dlatego też UE chce do 2020 r. zwiększyć inwestycje w innowacje do poziomu 3 proc. PKB.
To z kolei przyczyni się do zwiększenia udziału sektora produkcyjnego w PKB do poziomu docelowego wynoszącego 20 proc.
Silne dysproporcje regionalne - komunikat prasowy
Wyniki w zakresie badań i innowacji: porównanie państw członkowskich UE - FAQ
Tablica wyników Unii badań i innowacji
Tablica wyników innowacyjności regionów
Innowacje – pozostało jeszcze wiele do zrobienia - artykuł
Źródło: Komisja Europejska