Ruszyła Euroscola!
Parlament Europejski rozpoczyna kolejną edycję konkursu Euroscola, w którym nagrodą jest dofinansowany wyjazd do Parlamentu Europejskiego w roku szkolnym 2014/2015. Spotkanie Euroscoli trwa jeden dzień. W Strasburgu młodzież bierze udział w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracuje w "komisjach", głosuje nad "rezolucjami" i cały czas posługuje się językiem obcym, kontaktując się przy tym z równieśnikami z całej Europy. Wysokość dofinansowania pokrywa koszty wyjazdu. Gra przeznaczona jest dla szkół ponadgimnazjalnych.
Aktualna edycja konkursu będzie podstawą do wyłonienia szkół na wyjazdy w terminie październik 2014 - maj 2015. Terminy wyjazdów w roku 2015 oraz ich ilość - a tym samym informację, które szkoły zostały zakwalifikowane do wyjazdu - zostanie podana w listopadzie 2014, gdy tylko zostanie zatwierdzony kalendarz Euroscoli na ten okres. Informacja ta zostanie równeż dodana do tabeli wyników, a zwycięskie szkoły zostaną o tym dodatkowo poinformowane, aby omówić szczegóły wyjazdu.
Harmonogram konkursu:
Aby zagrać w grę testową, należy:
1. Otworzyć stronę www.euroscola.pl.
2. Kliknąć przycisk "Zagraj - nagrody dla najlepszych". Po wyświetleniu się małego formularza należy wypełnić jego dolną część "Sprawdź się, zanim przystąpisz do konkursu". Można wpisać fikcyjne imię lub nawet tylko jedną literę i fikcyjny adres e-mail.
3. Odpowiedzieć na 30 pytań testu konkursowego.
Etap gry testowej można pominąć, jednak przećwiczenie jej jest zalecane, gdyż daje wyobrażenie o charakterze pytań pojawiających się w "prawdziwym" konkursie. Najlepiej jest zgromadzić całą klasę lub grupę przed jednym komputerem i wyznaczyć jedną osobę do zaznaczania odpowiedzi na ekranie. Również każdy uczeń może ćwiczyć indywidualnie w domu. Całość trwa tyle, ile jedna lekcja. Etap gry testowej trwa cały czas – również przez czas trwania konkursu właściwego.
Informacja o właściwym konkursie:
Właściwy konkurs będzie trwał dwa tygodnie od 3 do 16 kwietnia. W tych dniach – jak najwcześniej - nauczyciel powinien najpierw zarejestrować klasę. Rejestracja jest możliwa tylko w tym okresie ipolega na wypełnieniu formularza, który pojawi się po kliknięciu przycisku "Zagraj - nagrody dla najlepszych". W formularzu należy wypełnić górną część "Zaloguj się do konkursu (po rejestracji)". Tutaj trzeba podać m.in. dane szkoły, mail szkoły, nazwisko, telefon komórkowy i mail nauczyciela rejestrującego klasę. Nauczyciel powinien podać swój prawdziwy adres mailowy, gdyż na niego otrzyma login i hasło do użycia w konkursie. Rejestracja, a zatem uzyskanie hasła i loginu, nie musi odbywać się podczas lekcji, nauczyciel może to zrobić w dowolnej chwili, np. w domu. Potem należy zgromadzić całą klasę lub grupę przed komputerem, wyznaczyć osobę do wpisywania odpowiedzi i rozpocząć grę. Możliwe są dwie takie próby, np. podczas dwóch różnych lekcji. Zaleca się zaplanowanie lekcji lub innych zajęć, np. spotkań szkolngo klubu europejskiego, podczas których można przeprowadzić konkurs. Nie należy zwlekać z grą do ostatniego dnia, aby zapobiec zawieszaniu się systemu z powodu przeciążenia dużą liczbą zgłoszeń.
Ze względów logistycznych obecne ostatnie klasy szkół ponadgimnazjalnych nie powinny brać udziału w konkursie, gdyż w razie ewentualnej wygranej nie otrzymają możliwości wyjazdu. Przypominamy, że wyjazd może nastąpić co dwa lata, a pierwszeństwo mają szkoły, które jeszcze nigdy nie brały udziału w Euroscoli.
Regulamin: http://www.euroscola.pl/index.php/regulamin.
Na stronie jest również dokładny plan dnia Euroscoli www.euroscola.pl.
Źródło: Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce