E-umiejętności potrzebne jak czytanie i pisanie
Tydzień wydarzeń kulturalno-edukacyjnych ma pomóc Europejczykom zdobyć umiejętności konieczne do funkcjonowania i znalezienia pracy we współczesnym cyfrowym świecie. Komisarz Kroes stwierdziła, że są takie równie niezbędne, jak „czytanie i pisanie”. 24 marca, w UE rozpoczęła się tegoroczna edycja akcji „Tydzień z internetem". Sama akcja jest organizowana od 2010 r., kiedy to była jeszcze w formacie jednodniowym, a nie - tygodniowym. W tym roku wydarzenia będące częścią akcji będą miały miejsce w 14 państwach członkowskich.
Głównym koordynatorem akcji jest organizacja Telecentre-Europe, która koordynuje działania publicznie dostępnych (np. w bibliotekach czy NGO) ośrodków edukacji prowadzących szkolenia z podstawowych umiejętności umożliwiających posługiwanie się internetem. Ma członków w całej Europie, w tym poza UE. W organizacji „Tygodnia z internetem” wspiera ją Komisja Europejska (KE).
E-umiejętności i praca
Tematem przewodnim tegorocznego „Tygodnia z internetem” jest praca. Wydarzenia odbywające się w jego ramach mają pomóc bezrobotnym Europejczykom nabyć umiejętności komputerowych (tzw. e-umiejętności) niezbędnych na współczesnym rynku pracy – zarówno tych najbardziej podstawowych, przydatnych w każdej branży, jak i bardziej wyspecjalizowanych, dla szukających zatrudnienia w branży IT.
Komisarz ds. agendy cyfrowej Neelie Kroes zauważyła, że „brak umiejętności cyfrowych jest tym, czym kiedyś był analfabetyzm. Jak ja dorastałam, podstawowym, niezbędnym warunkiem dla znalezienia pracy było nauczenie się czytania i pisania – dziś jest to korzystanie z wyszukiwarek i kodowanie” - podkreśla komisarz.
KE zauważa, że mimo tego, że większość Europejczyków, szczególnie młodych, korzysta codziennie z internetu, to wielu z nich nie potrafi przełożyć tego na pozytywne efekty w poszukiwaniu pracy. Np. KE ocenia, że z 5,5 mln młodych bezrobotnych w UE, tylko 17 proc. (niecały milion) ma profile na serwisach ułatwiających znalezienie pracy, takich jak amerykański LinkedIn czy niemiecki Xing.
Polska
Jednym z państw uczestniczących w „Tygodniu z internetem” jest Polska (polska sekcja akcji TUTAJ). Koordynatorem wydarzenia na Polskę jest NGO Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego (FRSI).
FRSI w ciągu tygodnia (objętego oficjalnym patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego) zamierza przeprowadzić około 500 akcji informacyjnych na terenie całego kraju, na którym chce przybliżyć podstawowe korzyści, jakie internet może przynieść bezrobotnym. Będą one przeprowadzane na szczeblu lokalnym, w bibliotekach i innych podobnych ośrodkach społeczności lokalnej. Na podstawie wcześniejszych doświadczeń, FRSI szacuje, że skorzysta z nich ok. 7 tys. osób.
Jak powiedziała EurActiv.pl Jolanta Jeżowska, główna specjalistka ds. komunikacji z FRSI, Fundacja postrzega „Tydzień” jako „szansę na pokazanie możliwości nowych technologii, raczej niż nauczenie konkretnych umiejętności”. W zdobyciu nowych umiejętności, co wymaga więcej niż jednego tygodnia, bezrobotnym mają pomóc scenariusze zajęć przygotowane przez FRSI, z których korzystają w ciągu reszty roku lokalne instytucje prowadzące cykliczne działania z zakresu edukacji cyfrowej.
FRSI przygotowało w tej edycji trzy takie scenariuszy. W przeciwieństwie do motywu przewodniego w całej UE, polska edycja nie skupia się na pojedynczej kategorii wiekowej – ma działania przeznaczone zarówno dla młodych, ale też dla osób w starszym wieku, w tym dla seniorów, czy dla dzieci w wieku szkolnym.
Kampania zakończy się w całej Europie w niedzielę, 30 marca.
Źródło: Euractiv.pl