Weź udział w debacie na żywo o przyszłości UE 27 marca!
Ponad 150 obywateli weźmie udział w organizowanej przez UE debacie o przyszłości Europy, która odbędzie się 27 marca w Brukseli. Pytania i komentarze można zamieszczać na Facebooku i Twitterze. W finale debaty weźmie udział przewodniczącyKomisji Europejskiej José Manuel Barroso. Tematy są na tyle ciekawe i aktualne, iż organizatorzy spodziewają się naprawdę wysokiej frekwencji!
Debata ma być uwieńczeniem serii dyskusji z udziałem obywateli, jakie od września 2012 r. przeprowadzili unijni komisarze we wszystkich krajach UE. W spotkaniach, które były dla wszystkich okazją do wyrażenia swoich opinii na temat gospodarczego i politycznego rozwoju UE przed majowymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, wzięło w sumie udział ponad 15 tys. osób.
Troje uczestników każdej z tych dyskusji w czwartek weźmie udział w całodziennych debatach odbywających się w Brukseli. Dyskusje poświęcone będą:
- prawom obywatelskim
- sposobom przezwyciężenia kryzysu
- zmianom klimatu
- problemom związanym z prawami konsumenta, które mają bezpośredni wpływ na życie codzienne obywateli.
Finał debaty, z udziałem przewodniczącego Komisji Europejskiej José Manuelem Barroso i wszystkich uczestników, rozpocznie się o 16.00 i potrwa do 17.00 (czasu środkowoeuropejskiego). Debatę można będzie obejrzeć przez internet English (en) i wziąć w niej udział za pośrednictwem serwisów społecznościowych.
Dialogi obywatelskie
Rok 2013 był Europejskim Rokiem Obywateli – ustanowiono go po to, by przybliżyć obywatelom prawa, jakie przysługują im w UE. Dialogi, dzięki którym obywatele mieli możliwość podzielić się z politykami i opinią publiczną swoimi nadziejami na przyszłość oraz opiniami o tym, w którą stronę powinna zmieszać UE, odbyły się w całej Europie. Projekt dialogów obywatelskich kontynuowano również w tym roku.
Podczas jego realizacji przeprowadzono również badanie opinii społecznej, z którego wynika, że 51 proc. respondentów uważa, że Europa wyjdzie z kryzysu silniejsza, a 74 proc. opowiada się za ściślejszą unią polityczną. 88 proc. jest za organizowaniem większej liczby debat.
Opinie obywateli pomogą w opracowaniu planu reform UE. W roku wyborczym bezpośredni udział obywateli w debacie ma pierwszorzędne znaczenie.
Komunikat prasowy – debata o przyszłości Europy
Debata o przyszłości Europy
Komisja Europejska na Twitterze – @EU_Commission
Źródło: Komisja Europejska