Kolejne zagrożenie dla programów unijnych
Unia Europejska musi zaprzestać obecnej praktyki przenoszenia spłaty swoich długów z jednego roku na następny, stwierdzili członkowie parlamentu europejskiego w środową debatę dotyczącą zatrważającego niedostatku środków na płatności w roku 2014. O ile nie zostanie znalezione rozwiązanie tego problemu, programy takie jak Erasmus+, projekty badawcze oraz pomoc humanitarna dla syryjskich uchodźców zostaną wstrzymane. Doprowadzi to także do zatrzymania realizacji nowych projektów co oznacza, że beneficjenci będą musieli zaczekać na pieniądze na które pracowali, ostrzega Komisja i wielu członków PE.
Tak jak w roku 2011 i 2012, ze względu na niedostatek środków Komisja nie była w stanie spłacić wszystkich swoich rachunków w roku 2013. Wiele z nich zostało przeniesionych na rok 2014 w wyniku czego zaległe płatności urosły do ponad 23 miliardów euro. W tym roku, środki pieniężne kończą się szybciej niż w poprzednim, i narażone są programy Unii Europejskiej, ostrzega Komisja.
„Z roku na rok, nieuregulowane rachunki narastają. (…) Na początku tego cyklu obrad Parlamentu musimy powstrzymać ten deficyt, aby utrzymać nasze finanse w porządku”, stwierdził nowo wybrany przewodniczący komisji budżetowej parlamentu Jean Arthuis (ALDE,FR), zaznaczając, że „nieopłacone rachunki dotyczą szpitali na bliskim wschodzie, studentów wymiany zagranicznej z programu Erasmus+, badaczy i przedsiębiorstw”.
„ Musimy powstrzymać hipokryzję: stawką jest wiarygodność UE. Nasze głowy państw oraz rząd musi przestać składać obietnice bez dostarczania środków na ich realizację”, dodaje.
Członkowie Parlamentu Europejskiego wyrazili niepokój przed regularnym obcinaniem budżetów przez Radę w ostatnich latach, mimo że płatności są konieczne aby sprostać własnym poprzednim zobowiązaniom.
Komisja europejska jest prawnie zobligowana do spłacenia zaległych rachunków, jednak postawa Rady doprowadza budżet do deficytu, ostrzegają członkowie PE.
Problemy z płatnościami w drugiej połowie tego roku mogą się zaostrzyć jeśli zaległe rachunki z roku 2014 zostaną odroczone do 2015. Ostrzega kilku członków PE w odniesieniu do zamiaru Rady aby zmniejszyć projekt budżetu rady europejskiej na 2015 rok o 2.1 miliarda euro. Członek komisji Androulla Vassiliou wyszczególniła że propozycja rady na środki dostępne na rok 2015 jest absolutnym minimum potrzebnym do uregulowania rachunków.
Rada zaproponowała aby największe cięcia dotyczyły środków na rozwój i politykę zatrudnienia, pomimo składania odmiennych obietnic na niedawnym szczycie Europejskim.
Źródło: Parlament Europejski