Europejski Tydzień Kodowania
Kiedy masz już dosyć piekącego słońca, wszystkie lektury na lato przeczytane i znudziły ci się nawet krzyżówki – czemu nie zabawić się w kodera? Skorzystaj z okazji, by w sierpniu opanować nowy język programowania! Zainicjowany przez UE Europejski Tydzień Kodowania (Europe Code Week) potrwa w całej Europie od 11 do 17 października 2014 r. Poprzedzające go imprezy są dobrą okazją, by nauczyć się sztuki kodowania, dla ciebie, kolegów, koleżanek i rodziny, słowem: dla każdego, kto chce zostać koderem tego lata.
Jedź na obóz koderski
Oto tylko przykłady rozmaitych imprez, na które zapraszają ambasadorzy unijnego Tygodnia Kodowania w sierpniu.
-Budaörs, Węgry, od 20 czerwca do 29 sierpnia. Cotygodniowe letnie warsztaty kodowania oraz imprezy dla dzieci i młodzieży w wieku 8-15 lat. Dodatkowe informacje
A to jeszcze nie koniec atrakcji!
Wybierz coś z oferty prezentacji i warsztatów kodowania, na przykład we Francji:
-Lille, 20 i 27 sierpnia. W ramach Cyber-Espace de EuraTechnologies dwukrotnie odbędą się warsztaty programowania, na których dzieci w wieku 8-12 lat będą uczyć się języka Scratch. Pierwsze warsztaty programowania w Scratch (poziom 1) w środę 20 sierpnia, kolejne w środę 27 sierpnia. Więcej informacji i rejestracja pod numerem +33 3 20 09 93 15 albo pod adresem email: euratechnologies@euracite.net).
-Dunkierka, 24 sierpnia. Podwieczorek dla koderów Coding Goûter odbywające się 24 sierpnia będą dla uczestników zapewne pierwszą okazją, by wypróbować różne języki programowania.
Niemcy
- Düsseldorf, 30 sierpnia. Dzieci od 4 do 9 roku życia nauczą się podstaw programowania razem z rodzicami. Dodatkowe informacje
Spróbuj swoich sił w programowaniu online
Jeżeli nie możesz wybrać się na obóz letni – oto cztery sposoby na przygodę z programowaniem (materiały znajdziesz na stronie internetowej Europejskiego Tygodnia Kodowania).
Kursy programowania dla początkujących
-Scratch to darmowy język programowania dla młodych ludzi (równie dobrze nadaje się dla dorosłych!), w którym każdy może tworzyć własne interaktywne historie, gry i animacje.
-Akademia kodowania Codecademy: Naucz się kodowania w sposób interaktywny, i to za darmo!
-SzCode School: Szkoła programowania uczy technologii internetowych za pomocą dostępnych drogą internetową lekcji wideo, zadań programistycznych, a także screencastów.
koła programowaniaInstruktaże w portalu code.org: Proste instruktaże (tutoriale) dla początkujących w języku angielskim, każdy trwa nie dłużej niż godzinę.
Kursy online dostępne na stronach:
Khan Academy: podstawy programowania w języku Javascript lub biblioteki Processing.js.
Wydarzenia programistyczne w Europie i na świecie
Dwie spośród bardziej znanych inicjatyw międzynarodowych to fundacja CoderDojo i warsztaty programistyczne dla kobiet Rails Girls tworzące globalne wspólnoty klubów darmowej nauki programowania na zasadzie wolontariatu. Pierwsza skierowana jest do młodych ludzi, a druga do kobiet.
Na warsztatach CoderDojo młodzi ludzie w wieku od 7 do 17 (w Polsce - od 8 do 20) lat uczą się programowania, budowania stron internetowych, tworzenia aplikacji, programów, gier i poznają nowe technologie. Z kolei Rails Girls to inicjatywa adresowana do kobiet, które uczą się prototypowania, podstaw oprogramowania i orientacji w świecie technologii.
Innym przykładem jest organizacja o charakterze niekomercyjnym Code.org, założona w Stanach Zjednoczonych i wspierana przez branżę IT. Wiele międzynarodowych firm (Telefonica, Google, Microsoft, Telerik itp.) również organizuje wydarzenia związane z kodowaniem.
Chcesz zorganizować warsztaty albo kurs dla programistów? Dodaj go do harmonogramu, który znajdziesz tutaj – nawet jeśli nie odbywa się w trakcie Tygodnia Kodowania w październiku. Lista zawiera już ponad 100 wydarzeń! Możesz również dać nam o tym znać na Twitterze @codeweekeu, a my przekażemy tę wiadomość dalej.
Komisarze angażują się w unijny Tydzień Kodowania w dniach 11-17 października 2014 r. – kodując, możesz ożywić swoje własne pomysły!
Druga edycja europejskiego tygodnia kodowania odbędzie się w dniach 11–17 października 2014 r. Chodzi o to, by zwrócić uwagę na programowanie, pokazać, że nie jest to żadna wiedza tajemna, i zaoferować wszystkim chętnym wspólne warsztaty i kursy w zakresie programowania. Miliony dzieci, rodziców, nauczycieli, przedsiębiorców i polityków spotkają się na ogólnodostępnych imprezach i w klasach szkolnych, aby uczyć się programowania i podobnych umiejętności.
Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Neelie Kroes ds. agendy cyfrowej i europejska komisarz odpowiedzialna za edukację, kulturę, wielojęzyczność i młodzież Androulla Vassiliou skierowały apel do ministrów edukacji UE, aby zachęcali dzieci do uczestnictwa w Europejskim Tygodniu Kodowania. „Propagowanie umiejętności programowania w Europie pomoże zażegnać poważną groźbę bezrobocia wśród młodych ludzi”, stwierdzają.
Inicjatywa ta zyskała poparcie oddolnych ruchów na rzecz kodowania: CoderDojo i Rails Girls, a nawet wiodących przedsiębiorstw branży IT (np. Rovio, Microsoft, Telefonica, Liberty Global, Google czy Facebook), zdecydowanych, by upowszechniać znajomość języków programowania wśród milionów dzieci, chociażby oferując pokazy, na których można spróbować podstaw kodowania czy poprzez opracowanie modułów kształcenia i szkolenia dla nauczycieli.
Na czym polega Europejski Tydzień Kodowania?
W uczestniczących krajach wybrano honorowych ambasadorów akcji, pełniących rolę głównych punktów kontaktowych dla tej inicjatywy, popularyzując ją przez kontaktowanie lokalnych środowisk programistów z wszystkimi zainteresowanymi.
Wydarzenia w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania są organizowane na szczeblu lokalnym, a informacje o nich są umieszczane przez organizatora na mapie w portalu Europejskiego Tygodnia Kodowania.
Dlaczego kodowanie jest tak potrzebne?
Każdą interakcją między człowiekiem a komputerem rządzi kod. Programowanie jest dziś wszechobecne i niezbędne do funkcjonowania w świecie, w którym równocześnie korzystamy z mnóstwa sieci komunikacji. Elementarna umiejętność programowania stawiana jest na równi z czytaniem i pisaniem.
W niedalekiej przyszłości podstawy programowania będą również wymagane przez większość pracodawców. Już teraz ponad 90 proc. zawodów wymaga pewnych umiejętności cyfrowych. Ponadto liczba absolwentów studiów informatycznych nie nadąża za rosnącym zapotrzebowaniem rynku pracy. W rezultacie wiele wakatów dla specjalistów w dziedzinie technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) pozostaje nieobsadzonych pomimo wysokiego poziomu bezrobocia w Europie. Jeśli nie rozwiążemy tego problemu na szczeblu europejskim i krajowym, do 2020 r. będzie nam brakowało nawet 900 tys. specjalistów w tej dziedzinie. Udział kobiet, które wybierają zawody związane z technologiami, jest również alarmująco niski. Warsztaty programistyczne mają zachęcić więcej dziewcząt do wybierania profesji programistki lub specjalistki nowych technologii.
Uwypuklenie atrakcyjności kariery w dziedzinie TIK jest jednym z celów wielkiej koalicji na rzecz miejsc pracy w sektorze cyfrowym.
Ciekawe strony
Strona internetowa Europejskiego Tygodnia Kodowania
Mapa wydarzeń (wydarzenia zgłaszane przez lokalnych organizatorów i sprawdzane przez Ambasadorkę akcji)
Krótki filmik wideo o Europejskim Tygodniu Kodowania
Komunikat prasowy w sprawie Europejskiego Tygodnia Kodowania (we wszystkich językach urzędowych)
Na Twitterze: @codeWeekEU Hashtag: #codeEU
Na Facebooku: codeEU
Źródło: Komisja Europejska