Nagroda Główna Rady Europy dla Słupska
Jedna z najbardziej prestiżowych nagród na Starym Kontynencie trafi w tym roku do Słupska. 6 września 2014 r. odbędzie się uroczyste wręczenie Nagrody Głównej Rady Europy. Słupsk jest dopiero czwartym polskim miastem, które otrzymało Nagrodę Europy. W całej 60-letniej historii nagrody, jej posiadaniem pochwalić się może zaledwie 71 europejskich miast. Nagroda Europy jest przyznawana od 1955 roku przez Radę Europy. Wyróżniane są w ten sposób miasta, które wnoszą duży wkład w promocję idei zjednoczonej Europy i budowanie mostów pomiędzy narodami.Oficjalne wręczenie Nagrody odbędzie się w sobotę 6 września 2014 r. przed słupskim ratuszem na pl. Zwycięstwa. Jednak impreza związana z otrzymaniem Nagrody rozpocznie się już dzień wcześniej w piątek, 5 września.
Za co Nagroda?
Nagroda jest zwieńczeniem niemal 30 lat pracy Słupszczan na rzecz idei zjednoczonej Europy. Mieszkańcy naszego miasta angażują się we współpracę międzynarodową, młodzież chętnie uczestniczy w wymianach. Bardzo duży udział w otrzymaniu tej nagrody mają również słupscy artyści i środowiska twórcze, którzy bardzo aktywnie współpracują z partnerami z innych krajów. Bardzo się cieszę, że również ja mogłem mieć swój osobisty udział w staraniach o nagrodę. Jestem dumy, że razem z Robertem Willsonem z Carlise i Olafem Dielewiczem z Flensburga udało się nam zawrzeć porozumienie, które stało się fundamentem współpracy trwającej już ponad ćwierć wieku. Gdy podpisywaliśmy porozumienie reprezentowaliśmy miasta z różnych krajów, ale też z różnych światów – mówi Maciej Kobyliński, Prezydent Słupska i członek Komitetu Regionów. - W 1986 r. gdy podpisaliśmy pierwszą umowę z miastem partnerskim z zachodniej Europy byliśmy zapatrzeni w zasady demokracji samorządowej i w ich rozwiązania systemowe, teraz staramy się spłacić ten kredyt nawiązując współpracę, np. z Grodnem na Białorusi, Archangielskiem w Rosji czy też Eupatorią na Krymie.
O prestiżu Nagrody decydują bardzo wysokie kryteria oceny stosowane przez Radę Europy. Ponadto każdy pretendent do nagrody musi wykazać się konsekwencją w działaniach na rzecz rozwoju solidarności europejskiej. Aby ubiegać się o Nagrodę Główną, miasto musi otrzymać Dyplom Europy, Flagę Europy i Tablicę Europy (Słupsk zdobywał te nagrody kolejno w 1993, 1994 i 1997 r.). Są to dowody potwierdzające zaangażowanie miasta-pretendenta i jego mieszkańców na rzecz promocji wartości europejskich i idei jednoczącej się Europy.
Zdaniem Rady na szczególne uznanie Słupsk zasługuje za:
- pionierski projekt Trójporozumienia Carlisle – Flensburg – Słupsk, który powstał 25 lat temu z inicjatywy Macieja Kobylińskiego, Prezydenta Miasta Słupska;
- organizację Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Społeczeństwie "Gwiezdny Krąg";
- aktywną działalność promującą Słupsk w zakresie zagranicznej współpracy gospodarczej;
- aktywności Prezydenta Słupska w Komitecie Regionów UE;
- współpracę młodzieży i placówek oświatowych z miastami partnerskimi;
- mnogość projektów kulturalnych realizowanych przy współpracy z miastami partnerskimi;
- wieloletnią współpracę z 10 miastami z Europy i Azji, w tymi miastami;
- aktywność Słupska w Nowej Hanzie;
- działalność Młodzieżowej Rady Miasta Słupska na arenie międzynarodowej;
- prowadzenie punktu Europe Direct.
Zapraszamy do udziału w uroczystości, która odbędzie się w Słupsku 5 i 6 września br. Na wszelkie pytania odpowiedzi uzyskają Państwo od Pana Dawida Zielkowskiego rzecznika prasowego Prezydenta Słupska: kom. 693 393 919 lub 59 84 88 442, mail rzecznik@um.slupsk.pl
Więcej informacji o obchodach znajdziesz tutaj
Film promujący Słupsk podczas konkursu :
https://www.youtube.com/watch?v=qzOiXKIgYQs&list=UU6fdwvqVn3wLmLEVH-TBM6g
Konferencja prasowa:
Sobota, godz. 16.30 w sali 211 odbędzie się konferencja prasowa Macieja Kobylińskiego Prezydenta Miasta Słupska, Axela Fishera Przewodniczącego Podkomisji ds. Nagrody Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i Wojciecha Sawickiego Sekretarza Generalnego Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy sala 211 Urząd Miejski w Słupsku.