Bezpłatny wstęp do wielu obiektów podczas Europejskich Dni Dziedzictwa dla 20 milionów osób
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa miliony osób będą miały okazję bezpłatnie zwiedzić tysiące miejsc historycznych i obiektów kultury, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających, w 50 krajach przez cały wrzesień. Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy, wspieranych przez krajowych i lokalnych organizatorów. Jeśli jesteście ciekawi, jakie atrakcje organizowane są w całej Polsce, odwiedźcie polski portal EDD. Jesli interesuje Was region Pomorza Zachodniego - sprawdźcie program i dowiedzcie się, co dzieje się w Waszej miejscowości.
Komisarz UE ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży Androulla Vassiliou powiedziała: „Europejskie Dni Dziedzictwa to bardzo popularna inicjatywa, z której korzystają osoby w każdym wieku. Przewidujemy, że w tym roku ponad 20 milionów dorosłych i dzieci w całej Europie skorzysta z bezpłatnego wstępu do wielu obiektów dziedzictwa kulturowego. Ludzie często nie zdają sobie sprawy z tego, jak wiele nieodkrytych miejsc znajduje się w ich najbliższym otoczeniu. Zachęcam wszystkich do jak najpełniejszego korzystania z możliwości, jakie stwarzają Europejskie Dni Dziedzictwa i sprawdzenia, co dzieje się w otaczającym nas regionie lub poza jego obszarem. Ta inicjatywa to znakomity sposób, aby pielęgnować nasze wspólne dziedzictwo kulturowe i chronić je z myślą o przyszłych pokoleniach, a także by zapewnić lokalnym społecznościom zwiększone wpływy z turystyki”.
Zastępca sekretarza generalnego Rady Europy Gabriella Battaini-Dragoni dodała: Sukces Europejskich Dni Dziedzictwa zależy od zaangażowania władz lokalnych i regionalnych, organizacji i ochotników. Co roku społeczności w całej Europie stają się częścią «kulturowej rodziny» i świętują z powodu naszego niezwykle bogatego dziedzictwa kulturowego”.
Zakres atrakcji i miejsc, które można zobaczyć w trakcie Europejskich Dni Dziedzictwa jest szeroki. Na przykład w Irlandii będzie możliwe oglądanie teatrzyku lalkowego przedstawiającego opowieść o Goldilocks, natomiast w Finlandii zwiedzający mogą przejść historycznym szlakiem wydobywania złota. W Norwegii będzie można poznać historię sektora rybołówstwa, od starodawnych portów do dużych flot trawlerów; w Hiszpanii odwiedzający będą mogli przechadzać się tarasami Córdoby lub pomiędzy młynami Majorki, a w Belgii w Enclos des Fusillés upamiętnią tych, którzy zapłacili wysoką cenę za wolność .
W uzupełnieniu do informacji lokalnych, portal Europejskich Dni Dziedzictwa zawiera informacje o wydarzeniach, które odbywają się na całym kontynencie.
Kontekst
Pierwsza edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbyła się w 1985 r., a od roku 1999 Dni organizowane są jako wspólna inicjatywa Komisji Europejskiej i Rady Europy. W Europejskich Dniach Dziedzictwa uczestniczy 50 krajów, które podpisały Europejską konwencję kulturalną. Obchody trwają przez miesiąc i obejmują najróżniejsze formy spotkań z kulturą, od prezentacji lokalnych tradycji i rzemiosła po architekturę i sztukę. Celem obchodów jest również propagowanie wśród obywateli Europy otwartości na inne kultury.
Dziedzictwo kulturowe jest jednym z priorytetów programu „Kreatywna Europa”, nowego programu UE dla sektora kultury i sektora kreatywnego. Europejskie Dni Dziedzictwa otrzymały wsparcie w wysokości 200 000 euro od programu „Kreatywna Europa” i200 000 euro od Rady Europy; większość wydarzeń jest finansowanych dzięki wsparciu ze środków krajowych i regionalnych.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce