Europejska Noc Naukowców
Jeżeli kiedykolwiek ktoś z Państwa zastanawiał się, jak to jest być astronautą, chciał poznać od podszewki laboratorium kryminalistyczne albo tajniki projektowania komputerowego, nie powinien ominąć tegorocznej edycji Europejskiej Nocy Naukowców, która odbędzie się już dziś, 26 września. W ponad 300 miastach, w 29 krajach, zapaleni naukowcy podzielą się swoją pasją zainteresowanymi. Zapraszamy do zapoznania się z listą imprez w polskich miastach.
Zwiedzający mogą skorzystać z rozlicznych atrakcji, począwszy od symulowanego lotu rakietą w Rzymie, poprzez instruktaż dotyczący konstrukcji deskorolki za pomocą komputera (Poznań), a skończywszy na współpracy przy rozwikłaniu zabójstwa (Bukareszt).
Program przewiduje ponadto kuluarowe wizyty w laboratoriach, które zazwyczaj są niedostępne dla zwiedzających, eksperymenty, międzynarodowe połączenia między różnymi europejskimi imprezami, flash moby, kwizy i konkursy (zob. dalej: najciekawsze punkty programu). Celem Europejskiej Nocy Naukowców jest promowanie nauki i zachęcanie młodych ludzi do podejmowania kariery w dziedzinie badań naukowych.
– Jeżeli Europa chce utrzymać swoją wyśmienitą reputację, a także osiągnąć swój cel polegający na zainwestowaniu 3 proc. PKB UE w badania i rozwój, musi do 2020 r. przeszkolić dodatkowy milion naukowców. Europejska Noc Naukowców to wyjątkowa impreza, która promuje karierę w nauce. Przyniesie ona korzyści wszystkim stronom; dzięki niej społeczeństwo może dowiedzieć się, co tak naprawdę robią naukowcy i dlaczego ma to znaczenie dla naszego codziennego życia – powiedziała Androulla Vassiliou, europejska komisarz ds. edukacji, kultury, wielojęzyczności i młodzieży.
W 2013 r. w Europejskiej Nocy Naukowców uczestniczyło niemal 1,3 mln zwiedzających w każdym wieku. W tym roku na inicjatywę przeznaczono wsparcie w wysokości 8 mln euro ze środków programu działania „Maria Skłodowska-Curie”, który jest częścią unijnego programu naukowego „Horyzont 2020”.
Kariera naukowa jest możliwa w różnych dziedzinach. Młodzi ludzie uczestniczący w jutrzejszym wydarzeniu będą mieli możliwość przekonać się, jak wygląda życie zawodowe chemika, archeologa czy też inżyniera. Będą mogli przeprowadzić eksperymenty w bezpiecznych warunkach i wypróbować nowoczesny sprzęt, w jaki wyposażone są laboratoria. Aby znaleźć imprezę w swojej okolicy, prosimy kliknąć tutaj.
Lista imprez w ramach Nocy Naukowców w Polsce znajduje się tutaj.
Kontekst
Europejska Noc Naukowców to ogólnoeuropejska inicjatywa, która ma miejsce każdego roku, w ostatni piątkowy wieczór września. Po raz pierwszy odbyła się w 2005 r., w 20 miastach w 15 państwach, a od tego czasu szybko poszerza swój zasięg.
Imprezy wybierane są w drodze otwartego i przejrzystego konkursu, poprzedzonego publicznym zaproszeniem do składania ofert.
Działania „Maria Skłodowska-Curie” oferują utalentowanym naukowcom wyśmienite możliwości międzynarodowej kariery naukowej i szkoleń. W ramach tego programu w ciągu najbliższych siedmiu lat (2014-2020) przyznane zostaną dotacje w łącznej wysokości 6,16 mld euro, co oznacza wzrost o 30 % w stosunku do poprzedniego poziomu. Zaplanowano, że ze środków skorzystać będzie mogło 65 000 naukowców. Działaniami „Maria Skłodowska-Curie” zarządza Agencja Wykonawcza ds. Badań Naukowych Komisji Europejskiej.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce