Europejski Rok Rozwoju - Wyjazd Studyjny do Brukseli
"Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość" to motto Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju 2015. Aby zapoznać się z jego celami Przedstawicielstwo KE w Polsce organizuje wyjazd studyjny do Brukseli dla przedstawicieli organizacji pozarządowych. Zgłoszenia można nadsyłać do niedzieli 19 października br. Komisja Europejska pokrywa koszty podróży, zakwaterowanie oraz wyżywienie.
WYJAZD STUDYJNY DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWYCH ZAANGAŻOWANYCH WE WSPÓŁPRACĘ ROZWOJOWĄ DO INSTYTUCJI UNIJNYCH W BRUKSELI
26 – 28 listopada 2014
Organizowany jest przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce (PKE), w ramach Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju (ERR).
Termin wyjazdu: 26 – 28 listopada 2014
Planowany wylot z Warszawy do Brukseli w środę 26 listopada 2014 o godz. 17:30; Przylot z Brukseli do Warszawy w piątek 28 listopada ok. godz. 22:55.
Program: Planowane są spotkania z przedstawicielami Komisji Europejskiej (w szczególności z DG DEVCO), Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ) oraz Parlamentu Europejskiego. W dniu wyjazdu odbędzie się seminarium przedwyjazdowe (w siedzibie Przedstawicielstwa KE (PKE) przy ul. Jasnej 14/16a), podczas którego zostaną przedstawione główne założenia Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju oraz plany działań Przedstawicielstwa KE oraz MSZ.
Ramowy program:
26 listopada (środa)
12.00 - seminarium w Warszawie (przedstawienie złożeń ERR oraz planowanych działań MSZ i PKE)
14.00 - obiad
15.00 – wyjazd autokarem na lotnisko
17.30 - wylot samolotem SN Brussels z Warszawy, przylot do Brukseli o godz. 19.45, przejazd autokarem do hotelu.
27 listopada (czwartek) – seminarium w Brukseli
Spotkania w Komisji Europejskiej; wieczorem wspólna kolacja niedaleko Rynku.
28 listopada (piątek) – seminarium w Brukseli
Spotkania w Parlamencie Europejskim i ESDZ; wylot z Brukseli o godz. 20.50, przylot do Warszawy godz. 22.55.
UWAGA! Jest to program wstępny, szczegółowy powstanie w terminie późniejszym.
Koszty wyjazdu: Komisja Europejska pokrywa koszty przelotów, transportu do i z lotniska, zakwaterowania w Brukseli (pokoje jednoosobowe) oraz części posiłków. W uzasadnionych przepadkach PKE zapewnia nocleg w Warszawie w dniu przylotu z Brukseli. Transport w Brukseli pokrywają uczestnicy indywidualnie (koszt ok. 5 EUR).
Język roboczy: Z uwagi na brak tłumaczenia podczas wizyty, niezbędna jest znajomość języka angielskiego.
Zgłoszenia do 19 października 2014: Przewidujemy, że grupa będzie liczyła około 25 osób. W celu zgłoszenia udziału w projekcie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeń oraz przeslanie go na adres anna.kurpanik@ext.ec.europa.eu. Liczba miejsc jest ograniczona.
O wyborze uczestników ostatecznie zadecyduje PKE mając na uwadze tematykę działania organizacji oraz równy podział miejsc pomiędzy województwami. Ostateczna lista uczestników będzie znana do 31 października, o czym wszystkich zgłaszających poinformujemy osobnym mailem.
UWAGA!
Wyjazd skierowany jest do organizacji zaangażowanych we współpracę rozwojową (Współpraca rozwojowa to partnerskie współdziałanie pomiędzy krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się, organizacjami międzynarodowymi oraz instytucjami niepublicznymi (w tym organizacjami pozarządowymi), którego celem jest zniwelowanie różnic w poziomie rozwoju na świecie poprzez podniesienie jakości życia w krajach słabiej rozwiniętych.). Organizacja może zgłosić tylko jedną osobę.
Kontakt:
Katarzyna Pszczoła z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, tel. 22 55 68 957 lub +48 608 012 022; katarzyna.pszczola@ec.europa.eu
Kinga Schlesinger z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, tel. 22 55 68 942; kinga.schlesinger@ec.europa.eu
Europejski Rok na rzecz Rozwoju
Decyzją Parlamentu Europejskiego rok 2015 został ustanowiony Europejskim Rokiem na rzecz Rozwoju (ERR) z mottem "Nasz świat, nasza godność, nasza przyszłość". Koordynatorem ERR2015 w Polsce jest Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
Założenia
W 2015 r. przypada podsumowanie realizacji Milenijnych Celów Rozwoju przyjętych przez społeczność międzynarodową w 2000 r. na rzecz eliminowania ubóstwa i zapewnienia globalnej równowagi gospodarczej i politycznej. W roku 2015 społeczność międzynarodowa powinna zdecydować o przyszłych ramach rozwoju, które zastąpią Milenijne Cele Rozwoju.
Po drugie, badanie specjalne Eurobarometru 392 zatytułowane „Solidarność obejmująca cały świat — Europejczycy a pomoc rozwojowa”, opublikowane w październiku 2012 r. wykazało, że 85 % obywateli Unii popiera pomoc ludziom w krajach partnerskich. W Polsce poparcie to wyniosło aż 91%. Jednocześnie badanie to pokazało, że brakuje wiedzy na temat współpracy Unii na rzecz rozwoju: połowa Europejczyków (53%) nie wie, dokąd trafia pomoc rozwojowa udzielana przez państwa członkowskie (w Polsce - 36%).
Cele
- informowanie obywateli Unii o współpracy rozwojowej Unii i państw członkowskich, w szczególności,
- wspieranie zaangażowania, krytycznego myślenia i aktywnego zainteresowania obywateli Unii i innych zainteresowanych współpracą rozwojową,
- podnoszenie świadomości na temat korzyści płynących ze współpracy rozwojowej UE, zarówno dla odbiorców pomocy, jak i dla obywateli Unii,
- promowanie wśród obywateli w Europie i krajach rozwijających się poczucia wspólnej odpowiedzialności i solidarności.
Jakie działania mogą być prowadzone w UE i w krajach partnerskich?
Działania służące promowaniu celów Europejskiego Roku, w szczególności poprzez edukację rozwojową, takie jak:
- kampanie informacyjne kierowane do ogółu społeczeństwa, w szczególności ludzi młodych,
- konferencje, imprezy i inicjatywy z udziałem wszelkich zainteresowanych stron w celu promowania aktywnego uczestnictwa i debaty oraz w celu podnoszenia świadomości na wszystkich poziomach,
- działania wymiany informacji, doświadczeń i dobrych praktyk pomiędzy organami administracji i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego,
- badania i sondaże oraz rozpowszechnianie ich wyników.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce