Projekt: Praca - podsumowanie
Jak uczelnie powinny się zaangażować w przygotowanie studentów do wejścia na rynek pracy. Dziś wszyscy – pracodawcy, wykładowcy – podkreślają, jak ważne są umiejętności miękkie i że to one decydują o sukcesie w pracy. Czym są, jak je wypracować i jak się nimi dobrze posługiwać? O tym właśnie rozmawiali w Warszawie przedstawiciele polskiego rządu, Komisji Europejskiej i eksperci, którzy spotkali się, by podsumować II edycję akcji Gazety Wyborczej Projekt: Praca. W ramach projektu odbyło się 56 pilotażowych warsztatów w 11 miastach, w siedzibach 12 uczelni. Partnerem projektu jest Komisja Europejska w Polsce, która w każdym z tych miejsc była obecna ze stoiskiem informacyjnym i poradami na temat kariery w instytucjach UE. Tak było również w czwartek, 22 stycznia w BUWie.
Otwierając konferencję, prorektor ds. Badań Naukowych i Współpracy Uniwersytetu Warszawskiego, prof. dr hab. Alojzy Z. Nowak, wskazywał na wagę tematu, któremu poświęcony był "Projekt: Praca", wyraził przekonanie, że najważniejsze w kształtowaniu młodych ludzi jest nie fakt, czego się uczy, ale jak się uczy – należy kłaść nacisk na analityczne i krytyczne myślenie oraz "brak awersji do ryzyka". Jednocześnie prorektor Nowak przekonywał, że jednym z obowiązków uniwersytetów jest współudział w kształtowaniu rynku pracy.
"Ważne przy tego typu projektach jest współpraca różnych środowisk" - mówiła Lena Kolarska – Bobińska, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przedstawiając pokrótce, jakie projekty wdrożyło i wdraża ministerstwo, aby ułatwić młodym ludziom start na rynku pracy, położyła nacisk na konieczność wielostronnej współpracy.
Pierwsza sesja "Nowy przedmiot akademicki, nowa jakość na rynku pracy?" poświęcona kształtowi przedmiotu, który miałby się znaleźć w programie akademickim i przygotować absolwentów do pracy, zgromadziła przedstawicieli wielu dziedzin mających wpływ na kształtowanie rynku pracy.
Wzięli w niej udział m.in. dr Ewa Synowiec dyrektor Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce (PKE), Łukasz Szelecki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele świata nauki i biznesu. Wątkiem, który pojawiał się najczęściej podczas dyskusji była konieczność wzmacniania kompetencji miękkich absolwentów szukających pracy, co pozwala na szybkie przystosowanie do zmieniającego się bardzo dynamicznie środowiska rynku pracy.
W nawiązaniu do przemówienia minister nauki i szkolnictwa wyższego, dyrektor Synowiec omówiła działania, prowadzone przez PKE, dotyczące kwestii bezrobocia wśród młodych i podkreśliła, że w każdą z inicjatyw angażowane były różne środowiska – od pracodawców, przedstawicieli instytucji państwowych różnych krajów członkowskich, poprzez akademików oraz samych uczniów. Dyskusje w takim gronie wyraźnie pokazały brak, ale również ogromną potrzebę współpracy wszystkich środowisk.
Brak doświadczenia oraz niedopasowanie kwalifikacji do rynku pracy są głównymi przyczynami bezrobocia młodych. Dlatego też Unia Europejska wychodząc młodym ludziom z pomocą zainicjowała program "Gwarancje dla młodzieży”. Programem tym zostaną objęte wszystkie bezrobotne osoby w wieku 15-25. Są one wspierane przede wszystkim stażami, szkoleniami i innymi formami dokształcania się. Dzięki temu będą w stanie zdobyć niezbędne do podjęcia pracy doświadczenie lub przekwalifikować się, zgodnie z potrzebami pracodawców. – podkreśliła Ewa Synowiec.
Sekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina zwrócił uwagę na fakt, że pracodawcy często oczekują od kandydatów doświadczenia i praktycznych umiejętności zaraz po studiach, dlatego też ważną rolę pełnią tutaj uniwersytety. Natomiast już o zatrudnionych pracowników i ich umiejętności powinien zadbać sam pracodawca, o czym mówiła Mariola Raudo, kierownik ds. rekrutacji i partner biznesowy Nestlé Polska. Podkreślała, że zarówno rozwój umiejętności jak i satysfakcję z wykonywanej pracy można wspierać za pomocą różnych narzędzi, jak choćby zapewniając mentora, który poprowadzi pracownika przez ścieżkę kariery czy po prostu konstruktywny feedback zarówno ze strony firmy jak i pracownika.
Kolejny panelista, dr hab. Jacek Wasilewski z Uniwersytetu Warszawskiego twierdził, że wiele zależy od samych studentów. Według niego, kompetencji miękkich można się nauczyć, choćby poprzez prowadzenie prezentacji na zajęciach podczas studiów. Podobnego zdania był psycholog biznesu Sylwiusz Retowski z Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Uważa on, że aktywna postawa studenta i udział w różnego rodzaju praktykach czy wolontariatach nie tylko pomoże w rozwijaniu jego umiejętności, ale także da szanse na poznanie własnych oczekiwań wobec przyszłej pracy.
Uczestnicy konferencji jak i pozostali zainteresowani mogli także odwiedzić stoisko informacyjne Komisji Europejskiej nt. staży i pracy w instytucjach Unii Europejskiej. Agnieszka Zakrzewska, Ambasadorka Karier UE razem z Anną Kurpanik z KE w Polsce odpowiadały na pytania związane z możliwościami zatrudnienia zarówno dla studentów jak i profesjonalistów. Jednak największym zainteresowaniem cieszył się obecny nabór na staż w Komisji Europejskiej, na który serdecznie zapraszamy! Więcej informacji pod adresem: www.ec.europa.eu/stages.
Więcej o akcji "Projekt: Praca"
Komisja Europejska w Polsce, jako partner Projektu: Praca, towarzyszyła warsztatom organizowanym przez Gazetę Wyborczą we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego i firmami McDonald's, Nestle oraz Deloitte. Akcja społeczna odbyła się na 12 uniwersytetach w Polsce, gdzie zainteresowani mieli do wyboru po kilka różnych bezpłatnych warsztatów. Podczas zajęć doświadczeni trenerzy udzielali wskazówek na temat tego, jak odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Uczestnicy warsztatów mogli dowiedzieć się między innymi: jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, napisać atrakcyjne CV czy też przygotować inne dokumenty aplikacyjne.
Za każdym razem obok warsztatów było też stoisko informacyjne Komisji Europejskiej w Polsce, na którym udzielaliśmy informacji dotyczących kariery w instytucjach UE. Wśród gości stoiska byli zarówno studenci, jak i osoby aktywne zawodowo. Gospodarzami stoiska byli: Ambasadorka Karier UE Agnieszka Zakrzewska lub Anna Kurpanik z KE w Polsce, a także reprezentanci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct i Punktów Informacyjnych UE. Odwiedzający stoisko mogli uzyskać informacje z pierwszej ręki na temat tego, jak wyglądają procedury selekcyjne do instytucji europejskich – zarówno do pracy jak i na staże.
Starając się o pracę w unijnych instytucjach, należy zgłosić się najpierw do Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO). To właśnie na stronie internetowej urzędu: http://www.eu-careers.eu/ są ogłaszane bieżące konkursy na stanowiska administracyjne i specjalistyczne. W przypadku staży sytuacja wygląda inaczej – większość instytucji i agencji prowadzi własne programy stażowe, różniące się długością trwania, wymaganiami czy wysokością stypendium. Jeśli zatem chcecie zgłosić się na staż, szukajcie informacji na stronie internetowej wybranej przez Was instytucji.
Oczywiście pytań i odpowiedzi dotyczących różnych aspektów kariery w instytucjach UE było mnóstwo. Każdy mógł zapytać o możliwości pod kątem własnego profilu i zainteresowań. Często padały pytania o wymagane wykształcenie, doświadczenie czy znajomość języków. Nie brakło też wątpliwości na temat szans dostania się na taki staż, czy otrzymania pracy w strukturach unijnych. Faktem jest, że kandydatów z całej UE nie brakuje, ale z Polski wciąż jest ich mniej niż z pozostałych krajów członkowskich. Poza tym, w prawie każdym przypadku, aplikacja zaczyna się od wypełnienia formularza online. Dlaczego więc nie spróbować?
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce