Tydzień komisarzy w Polsce
W tym tygodniu Polskę odwiedza wiceprzewodniczący KE Jyrki Katainen oraz czterech komisarzy – Carlos Moedas, Miguel Arias Canete, Elżbieta Bieńkowska oraz Marianne Thyssen. Większość bierze udział w Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach. Właśnie tam Katainen przedstawił w poniedziałek plan inwestycyjny dla Europy. Tymczasem wizytę w Polsce odwołał przewodniczący KE Jean-Claude Juncker, który miał odbierać w Zgorzelcu międzynarodową nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz 2014 - za rolę, jaką odegrał i odgrywa w procesie integracji Europy. Powodem decyzji jest zwołany w trybie pilnym szczyt przywódców UE w Brukseli.
Już w poniedziałek 20 kwietnia br. w ramach cyklu prezentacji dla potencjalnych inwestorów i beneficjentów we wszystkich 28 państwach członkowskich, przyjechał do Katowic Jyrki Katainen, wiceprzewodniczący KE ds. miejsc pracy, wzrostu, inwestycji i konkurencyjności.
Rozpoczał wizytę w Polsce od spotkania z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim. Następnie wziął udział w otwarciu Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach, gdzie wystąpił z prezentacją, po której odbyła e się dyskusja w panelu na temat programu inwestycyjnego Unii Europejskiej. W panelu wzięła także udział komisarz Elżbieta Bieńkowska. Oboje spotkali się też z przedstawicielami polskiego sektora bankowego. W ramach EKG wiceprzewodniczący Katainen spotkał się również z ministrem gospodarki Januszem Piechocińskim oraz polskimi przedsiębiorcami.
Kolejny punkt wizyty wiceprzewodniczącego Katainena jest debata „Przyszłość Europy” ze studentami na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Po debacie wiceprzewodniczący planuje odwiedzić innowacyjne polskie przedsiębiorstwo.
W Warszawie we wtorek, 21 kwietnia, o godz. 09:00, wiceprzewodniczący Katainen weźmie udział we wspólnej konferencji prasowej z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. (Dziennikarze zainteresowani udziałem w konferencji proszeni są o zgłoszenie zainteresowania w biurze prasowym Ministerstwa Finansów). Później spotka się z przedsiębiorcami w organizacji Lewiatan. Wizyta w Polsce zakończy się spotkaniami z premier Ewą Kopacz, prezesem NBP Markiem Belką, oraz z prezydiami sejmowych komisji ds. UE, gospodarki i finansów publicznych.
W Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach biorą także udział Carlos Moedas, komisarz ds. badań, nauki i innowacji, oraz Miguel Arias Cañete, komisarz ds. polityki klimatycznej i energetycznej. Komisarz Moedas wystąpi w sesji zatytułowanej „Innowacyjna Europa - czas konkretnych działań”. Poza tym, spotka się on z minister nauki i szkolnictwa wyższego, Leną Kolarską-Bobińską, przedstawicielami Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Agencji Rozwoju Przemysłu. Komisarz Cañete wystąpi na EKG w panelu poświęconym Unii Energetycznej. Następnie odwiedził Centrum Czystych Technologii Węglowych w Zabrzu i wrócił na Kongres, aby spotkać się z ministrem gospodarki, Januszem Piechocińskim i wziąć udział w panelu dotyczącym wizji europejskiej energetyki w roku 2030.
Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników będzie gościem specjalnym III Europejskiego Kongresu Mobilności Pracy w Krakowie. 23 kwietnia w Centrum Kongresowym ICE w Krakowie spotka się z polskimi przedsiębiorcami, by porozmawiać m.in. o ich problemach z delegowaniem pracowników do pracy w państwach członkowskich UE. W piątek komisarz Thyssen odwiedzi projekty finansowane przez Europejski Fundusz Społeczny: punkt sprzedaży produktów piekarniczych i kawy „Bochenek” oraz spółdzielnię socjalną „Równość”.
W czasie swoich wizyt komisarze spotkają się także z przedstawicielami władz państwowych, przedsiębiorcami, studentami i dziennikarzami.
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Źródło: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce