Erasmus+
Erasmus+
Miał być „Yes Europe” albo „Erasmus dla wszystkich”, ale to Erasmus+ będzie kolejnym flagowym programem unijnym skupiającym wszystkie dotychczasowe programy wspierające system edukacji dla młodzieży i nie tylko.
Państwa Unii Europejskiej i Parlament Europejski osiągnęły porozumienie w sprawie nowego programu który będzie propozycją dla wszystkich Europejczyków. Erasmus+ łączył będzie wszystkie wcześniejsze inicjatywy m.in. Leonardo da Vinci, Comenius, Grundtvig, Erasmus czy Jean Monet, cały program Młodzież w działaniu czy Erasmus Mundus i Tempus.
Nowy program edukacyjny będzie obowiązywał od 2014- 2020 a liczba beneficjentów ma się podwoić i osiągnąć sumę nawet 4 milionów Europejczyków. W nowym programie po raz pierwszy znajdzie się również akcja mająca na celu rozwijanie inicjatyw związanych ze sportem. Program będzie skupiać się głównie na wspieraniu międzynarodowego wymiaru edukacji formalnej i pozaformalnej, służącej rozwojowi umiejętności oraz zwiększaniu atrakcyjności studentów, nauczycieli i pracowników na rynku pracy.
Program podzielony będzie na 3 główne części:
1. Pierwsza cześć dotyczy zwiększania możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności dla osób indywidualnych zarówno w Unii Europejskiej jak i poza nią. Akcja ta wspiera zdobywanie wiedzy formalnej (nauka) czy pozaformalnej podczas staży, szkoleń i projektów.
Program umożliwi Europejczykom zdobycie wykształcenia na całym świecie, dzięki czemu beneficjenci będą mogli korzystać z oferty edukacyjnej ośrodków naukowych znajdującej się w globalnej czołówce.
2. Program wesprze również współpracę pomiędzy instytucjami, organizacjami młodzieżowymi, przedstawicielami biznesu, władzami na poziomie lokalnym czy regionalnym oraz organizacjami pozarządowymi. Akcja ta ma wesprzeć rozwój i wdrażanie innowacyjnych praktyk w dziedzinie edukacji, szkoleń dla młodzieży i nie tylko. Planowanym skutkiem jest zwiększanie kreatywności, przedsiębiorczości i zatrudnienia.
3. Trzecim trzonem programu ma być wsparcie refom politycznych w państwach członkowskich UE oraz krajów współpracujących (Turcja. Islandia). Wsparcie obejmie np. procesy takie jak boloński (szkolnictwo wyższe) czy kopenhaski (kształcenie zawodowe)
Nowy program wprowadzi także dwa nowe, nieznane dotąd elementy
- Pożyczkę dla studentów którzy chcieliby sfinansować koszty czesnego za studia II stopnia za granicą lub pobytu w obcym kraju podczas praktyk zagranicznych.
- Stworzenie bazy 400 tzw. sojuszy na rzecz wiedzy, które mają na celu wspieranie dialogu pomiędzy uniwersytetami a przedsiębiorstwami, który skutkować ma zwiększeniem zatrudnienia i polepszenia rynku pracy w krajach członkowskich UE.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie irlandzkiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej:
- http://eu2013.ie/news/news-items/20130625erasmusfeature/
oraz http://ec.europa.eu/education/erasmus-for-all/index_en.htm