Miliony na pogranicze
100 mln euro – tyle wyniesie wsparcie finansowe w ramach programu współpracy transgranicznej (Interreg) między Brandenburgią a Polską. Został on właśnie zatwierdzony przez KE. Jest to trzeci program współpracy transgranicznej na lata 2014–2020, dotyczący granicy polsko-niemieckiej. Jego celem jest zacieśnienie powiązań w regionie oraz propagowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego.
Całkowity budżet programu wynosi niemal 118 mln euro, z czego 100 mln euro pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Komisarz ds. rozwoju regionalnego, Corina Crețu, powiedziała z tej okazji: - Cieszę się, że przyjęliśmy trzeci program Interreg dla niemieckiego kraju związkowego Brandenburgia i dla Polski, dla regionu przygranicznego, który miałam przyjemność odwiedzić w marcu br. Dysponujemy teraz trzema solidnymi pakietami inwestycyjnymi oraz spójną strategią dla obu krajów, które pozwolą umocnić współpracę transgraniczną z pożytkiem dla gospodarki realnej regionu oraz polskich i niemieckich obywateli.
Kontekst
Obszar objęty programem „(Interreg V-A) Niemcy/Brandenburgia-Polska" obejmuje w Niemczech: dwa miasta w Brandenburgii na prawach powiatu, Frankfurt nad Odrą i Cottbus (Chociebuż), oraz powiaty Brandenburgii Märkisch-Oderland, Oder-Spree i Spree-Neiße oraz podregion gorzowski i zielonogórski w województwie lubuskim.
Program opiera się na czterech priorytetach:
- zwiększenie atrakcyjności obszaru przygranicznego przez utrzymanie i tworzenie potencjału dziedzictwa naturalnego i kulturowego (32 proc. budżetu programu);
- przyłączenie regionu do sieci transeuropejskich i inwestowanie w zrównoważone środki transport (19 proc.);
- zwiększenie możliwości transgranicznej/dwujęzycznej edukacji i szkoleń w celu zwiększenia mobilności zatrudnienia (10 proc.);
- promowanie transgranicznych powiązań instytucjonalnych (33 proc.).
Pozostałe 6 proc. środków zostanie przeznaczone na zarządzanie programem i jego realizację.