UE i przemysł chcą wspólnie zainwestować 22 mld euro w badania i innowacje
Komisja Europejska, państwa członkowskie i przemysł UE zainwestują ponad 22 mld euro w ciągu najbliższych siedmiu lat w innowacje w sektorach, które przynoszą wysokiej jakości miejsca pracy. Większość środków zostanie skierowana do pięciu partnerstw publiczno-prywatnych i obejmie dziedziny takie jak leki innowacyjne, aeronautyka, przemysł oparty na zasobach biologicznych, ogniwa paliwowe i technologie wodorowe oraz elektronika.
Te partnerstwa w dziedzinie badań zwiększą konkurencyjność przemysłu UE w sektorach, które już obecnie zapewniają ponad 4 miliony miejsc pracy. Dostarczą one również rozwiązań dla głównych wyzwań społecznych, takich jak ograniczenie emisji dwutlenku węgla czy opracowanie antybiotyków następnej generacji (MEMO/13/669), z którymi sam rynek nie potrafił sobie poradzić wystarczająco szybko. W pakiecie zaproponowano również rozszerzenie inicjatywy w zakresie wykorzystania inwestycji w badania i innowacje w dziedzinie zarządzania ruchem lotniczym na rzecz wspierania Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (IP/13/664).
José Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej, powiedział: UE musi pozostać światowym liderem w strategicznych sektorach technologicznych, które zapewniają miejsca pracy wysokiej jakości. Ten pakiet dotyczący inwestycji w innowacje łączy finansowanie publiczne i prywatne w tym właśnie celu. Stanowi on idealny dowód na to, że budżet UE jest budżetem opracowanym z myślą o wzroście gospodarczym. Ogólnie rzecz biorąc, do 8 mld euro przewidzianych na rzecz inwestycji z kolejnego unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”, sektor przemysłu dołoży około 10 mld euro, a państwa członkowskie UE blisko 4 mld euro.
Unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki, Máire Geoghegan-Quinn, powiedziała: Inicjatywy te to nie tylko wzmocnienie naszej gospodarki, lecz również inwestycja w lepszą jakość życia. Wspólne działania pozwolą nam rozwiązać problemy, których nie może rozwiązać przedsiębiorstwo lub państwo działające w pojedynkę.
Pięć partnerstw publiczno-prywatnych, zwanych „wspólnymi inicjatywami technologicznymi” (WIT) to:
- Leki innowacyjne 2 (IMI2): opracowywanie nowej generacji szczepionek, leków i terapii, takich jak nowe antybiotyki.
- Ogniwa paliwowe i technologie wodorowe 2 (FCH2): rozszerzanie zakresu stosowania czystych i wydajnych technologii w zakresie transportu, przemysłu i energii.
- „Czyste niebo” 2 (CS2): konstrukcja czystszych, cichszych samolotów wytwarzających znacznie mniej CO2.
- Przemysł surowców odnawialnych (BBI): wykorzystywanie odnawialnych zasobów naturalnych i innowacyjnych technologii do produkcji ekologicznych produktów codziennego użytku.
- Elementy i systemy elektroniczne (ECSEL): pobudzanie europejskich zdolności produkcyjnych w zakresie elektroniki (Link to factsheet oraz MEMO/13/673).
Kontekst
Wspólne inicjatywy technologiczne są dostępne dla wielu sektorów przemysłu w całej Europie, w tym dla MŚP. Wszystkie rodzaje organizacji badawczych mogą ubiegać się o finansowanie. Komisja opracowała nowe inicjatywy w ścisłej współpracy z przemysłem, który z kolei przyjął na siebie poważne zobowiązania finansowe. Istotne zmiany zostały wprowadzone w odpowiedzi na krytykę, że bieżące inicjatywy są zbyt złożone a uczestniczenie w nich zbyt trudne.
Inicjatywa w zakresie leków innowacyjnych i inicjatywy „Czyste niebo” oraz „Ogniwa paliwowe i technologie wodorowe" są już realizowane a inicjatywa w zakresie elektroniki będzie połączeniem dwóch obecnych partnerstw. Inicjatywa w zakresie przemysłu surowców odnawialnych jest nowa. Aby ująć inicjatywy w ramy kolejnego unijnego programu badań i innowacji „Horyzont 2020”, który musi być zatwierdzony przez Parlament Europejski i Radę, konieczne jest przedłożenie nowych wniosków ustawodawczych.
Pakiet ten obejmuje również cztery partnerstwa publiczno-publiczne między Komisją Europejską a państwami członkowskimi UE, które dotyczą: nowych terapii stosowanych w zwalczaniu chorób związanych z ubóstwem, technologii pomiaru dla konkurencyjności przemysłowej, wsparcia dla zaawansowanych technologicznie MŚP oraz rozwiązań dla osób w podeszłym wieku i osób niepełnosprawnych, aby mogły żyć bezpiecznie w swoich domach.
W komunikacie Komisji towarzyszącym wnioskom ustawodawczym określono również, w jaki sposób Komisja zamierza zwiększyć zaangażowanie przemysłu w realizację programu „Horyzont 2020” poprzez dalsze partnerstwa publiczno-prywatne, np. w dziedzinie ekologicznych samochodów, energooszczędnych budynków, „fabryk jutra”, zrównoważonych przemysłów przetwórczych, robotyki i fotoniki.
Komunikat - czytaj tutaj
Marta Angrocka-Krawczyk
Wydział prasy
Komisja Europejska Przedstawicielstwo w Polsce