O odpowiedzialnej solidarności - Dialog Obywatelski w Warszawie
To spotkanie było jednym z kilkudziesięciu, jakie są organizowane w tym roku – Europejskim Roku Aktywnego Obywatelstwa- przez Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w krajach członkowskich UE. W wydarzeniu jakie miało miejsce 11 lipca w Centrum Nauki Kopernik wzięli udział przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso, Wiceprzewodnicząca KE Vivian Reding, Europarlamentarzystka Róża Thun oraz, reprezentujący Prezydenta RP, Tadeusz Mazowiecki. W wypełnionej po brzegi sali zasiedli przedstawiciele świata kultury, dziennikarzy, instytucji samorządowych, stowarzyszeń, fundacji, młodzieży oraz sieci Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct z całej Polski, w tym 20- osobowa delegacja z województwa zachodniopomorskiego.
Inicjatywa Komisji Europejskiej z jednej strony daje możliwość uczestniczenia przeciętnym obywatelom w bezpośrednim dialogu z politykami UE, wyrażenia ich oczekiwań co do kształtu Europy i zadawania pytań nurtujących obywateli, z drugiej pozwala na prezentację Komisji propozycji pogłębienia unii ekonomicznej i monetarnej UE i zacieśnienia unii politycznej.„Tylko ściślej zintegrowana Europa może stawić czoła wyzwaniom współczesności” przekonywała w swoim wystąpieniu Wiceprzewodnicząca KE Reding.
Dyskusja w dalszej części spotkania dotyczyła kryzysu ekonomicznego, praw obywateli i przyszłości Europy. Każdy uczestnik miał możliwość podzielenia się swoimi obawami i zadania pytań przedstawicielom szefostwa Komisji Europejskiej. Setki pytań zostały również przesłane drogą elektroniczną i za pośrednictwem polskich Punktów Europe Direct. Uczestnicy debaty brali również w głosowaniach, których wynik komentowała Viviane Reding i Róża Thun. 56% uczestników podzielało pogląd ogółu Europejczyków, iż ich głos nie jest słyszalny w Brukseli. O tym, że UE oznacza solidarność pomiędzy państwami członkowskimi przekonanych było 76% uczestników. Niespełna połowa, 44% uważa, że Unia wyjdzie z kryzysu silniejsza. Obiecująco kształtuje się frekwencja w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych – weźmie w nich udział 89% zgromadzonych na Debacie. Przyszłość Unii, jako zacieśnienia współpracy politycznej, chciałoby widzieć 79% uczestników. 58% uważa, że szefostwo Komisji powinno być wybierane w wyborach bezpośrednich. Czy politycy powinni częściej rozmawiać z obywatelami? – 92% odpowiedziało TAK.
Podczas debaty poruszono także problemy praw obywateli UE. Do tych, które wymagają szczególnej ochrony należy prawo do ochrony danych osobowych, prawo do jednolitego prawa na terenie całej Unii, prawo do swobody i dostępności internetu i jednakowej jakości usług i produktów.
Tadeusz Mazowiecki w swojej wypowiedzi w końcowej części spotkania nawiązał do najnowszej historii naszego kraju „dla nas ważne jest słowo solidarność” – powiedział, oznacza ono odpowiedzialność za całą Unię Europejską i świadomość tego ze nie tyle jest ważne co chcemy uzyskać od Unii ale to jak być za nią.Według Mazowieckiego, wzrost sceptycyzmu Polaków wobec kierunków działań UE, nie wynika z naszych wewnętrznych, przykrych doświadczeń, lecz z nastrojów i sygnałów płynących z zewnątrz. Życzył optymizmu i odpowiedzialności , od której zależy przyszłość Europy.
Debatę można było oglądać na żywo, a także komentować ją na Twitterze.
Galeria zdjęć (źródło: kolobrzegnafali.pl):