Wsparcie dla rybaków w związku z pandemią koronawirusa od Komisji Europejskiej
Sektor rybołówstwa nie pozostaje ominięty w kwestii otrzymania finansowej pomocy od Komisji Europejskiej w ramach walki z negatywnymi skutkami pandemii COVID-19. Rybołówstwo i akwakultura zostały szczególnie dotknięte poważnymi zakłóceniami na rynku, m. in. z powodu obowiązkowego zamknięcia restauracji.
Virginijus Sinkevičius, Komisarz ds. Środowiska, oceanów i rybołówstwa, powiedział: „Nasi rybacy hodowcy akwakultury są jednymi z pierwszych, którzy ponieśli gospodarcze konsekwencje koronawirusa, ponieważ popyt na owoce morza gwałtownie spadł. Ale pozwólcie, że powiem to głośno i wyraźnie: Unia Europejska stoi przy was w tym kryzysie. Razem możemy sprawić, że UE utrzyma silny przemysł owoców morza i dobrze prosperujące społeczności przybrzeżne, teraz i w przyszłości.”
Nowe ramy pomocy, przyjęte w dniu 19 marca 2020 r., pozwalają państwom członkowskim wspierać poszkodowanych rybaków oraz producentów akwakultury, umożliwiając pomoc do wysokości 120 000 EUR na przedsiębiorstwo poprzez bezpośrednie dotacje, zaliczki zwrotne lub korzyści podatkowe.
Ponadto opracowano wytyczne dotyczące środków, które będą dostępne również dla sektora rybołówstwa i akwakultury po wejściu w życie pakietu dotyczącego reagowania kryzysowego na koronawirusy. Pakiet ten został zaproponowany przez Komisję 13 marca i jest obecnie rozpatrywany przez Parlament Europejski i Radę. Jeżeli wniosek Komisji zostanie przyjęty przez Radę i Parlament Europejski bez poprawek, wydatki na operacje wspierane w ramach szczególnych środków związanych z koronawirusem będą kwalifikowalne z mocą wsteczną od 1 lutego 2020 r. Do 31 grudnia 2020 r. Dlatego państwa członkowskie mogą już rozpocząć wybieranie i wspieranie tych operacji.
Ponadto, począwszy od 30 marca 2020, KE z wyprzedzeniem rozpoczęła roczny proces prefinansowania dla Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego (EFMR) i wypłaciła na ten cel kwotę blisko 160,3 mln EUR. Umożliwia to państwom członkowskim wykorzystanie funduszy w celu przyspieszenia inwestycji w odpowiedzi na pandemię koronawirusa i złagodzenia obciążeń społeczno-ekonomicznych nim wywołanych w sektorze rybołówstwa i akwakultury.
Więcej informacji na stronach: