Tak świętowaliśmy Dzień Europy 2017!
Wspólne czytanie europejskich baśni, szybujące nad Wałami Chrobrego życzenia dla Europy oraz wybuchy azotu na tarasie Muzeum Narodowego – tak w Szczecinie świętowaliśmy tegoroczny Dzień Europy.
9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę tego ważnego zdarzenia świętujemy solidarność i integrację Europejczyków.
Świętowanie Dnia Europy 2017 odbyło się w gmachu Muzeum Narodowym przy Wałach Chrobrego, gdzie wspólnie z Księgarnią FiKa zorganizowaliśmy dla młodych Europejczyków czytanie baśni europejskich. Nasi goście zapoznali się m.in. z lekturą „Miejscy muzykanci z Bremy”, gdzie przez zawiłe losy czwórki wędrowców, najmłodsi dowiadywali się na temat siły przyjaźni, integracji, współpracy i jednoczenia się mimo różnic. Baśni doskonale odzwierciedlają ideę utworzenia Unii Europejskiej i pokazują swe niezmiernie aktualne znaczenie, uzmysławiając nam że każde okoliczności mogą być początkiem czegoś lepszego. Zaskoczyła nas skala zaangażowania dzieci z jakim poznawały motywy literatury europejskiej, wykazując się olbrzymią wiedzą na temat dzieł Braci Grimm i żywo reagując na lekturę. Tę część wydarzenia zakończyło wspólne pisanie życzeń dla Europy, które następnie miały poszybować w chmury.
Młodzi ludzie, wypowiadając się dla przybyłych na miejsce regionalnych mediów, byli niemalże zgodni czego życzyć dziś Europie: solidarności, trwania w jedności i pokoju.
Następnie odbył się najbardziej kolorowy punkt naszego wydarzenia, czyli wypuszczenie przed gmachem Muzeum Narodowego setek żółto-niebieskich balonów w niebo wraz z przygotowanymi wcześniej życzeniami. Na wybuchowy znak naszego naukowca z tarasu muzeum niemalże 400 młodych Europejczyków ze Szczecina i okolic wypuściło w niebo życzenia dla Unii Europejskiej.
Dzień pełen wrażeń zakończył się spotkaniem z Szalonym Profesorem, gdzie wraz z przedstawicielami Miasta Nauki przeprowadziliśmy ciekawe eksperymenty. Dzieci odkrywały tajniki działania prawa fizyki, obserwowały czym jest termometr miłości, przyglądały się eksplozjom dymu oraz piany, a niektórym nawet włosy stanęły dęba! Na koniec miały okazję zjeść lody z ciekłego azotu, uczestnicząc w warsztatach kuchni molekularnej. Wszystkiemu towarzyszyła interaktywna wystawa dotycząca zjawisk optycznych w Mieście Nauki.
Na pożegnanie, w nagrodę na aktywne uczestnictwo w wydarzeniu, każda osoba otrzymała książeczkę z zadaniami dla uczniów na temat Unii Europejskiej „Gwiezdny Express””, a w podziękowaniu otrzymaliśmy mnóstwo uśmiechów!