W dniach 19-20 października br. Szczecin wrzał od dyskusji!
W Książnicy Pomorskiej odbyła się Debata pt. " Przyszłość Europy a przyszłość Polski", odbywająca się w ramach Regionalnego Forum Dyskusyjnego Parlamentu Europejskiego.
Sala Herberta zgromadziła szereg znamienitych gości - Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, Olgierda Geblewicza, posłów Parlamentu Europejskiego – prof. Dariusza Rosatiego, prof. Bogusława Liberadzkiego, prof. Uniwersytetu Warszawskiego – Martę Witkowską oraz Artura Staszczyka, doradcę wojewody zachodniopomorskiego ds. międzynarodowych.
Eksperci debatowali o rozwoju Unii Europejskiej w przyszłości i jego konsekwencjach dla Polski. Rozmawiali o znaczeniu wyniku referendum deakcesyjnegow Wielkiej Brytanii oraz wadze integracji i wspólnotowości dla instytucji Unii Europejskiej i jej obywateli. Marszałek województwa zachodniopomorskiego podkreślił, jak ważne było to, że większość publiczności stanowiła szczecińska młodzież. Do obecnych na debacie uczniów powiedział: „Największym wyzwaniem (...) jest to, jak o Europie rozmawiać z mieszkańcami, bo to w jakim kierunku Europa będzie zmierzać, będzie należało właśnie do Was”.
Marszałek zwrócił także uwagę na podstawy funkcjonowania instytucji: „W Polsce sprowadziliśmy UE do wymiaru finansowego, do miliardów euro które zasilają nasze regiony, nasze miasta, nasze gminy i pomagają się rozwijać, ale tak naprawdę warto pamiętać że fenomenem Unii Europejskiej są podstawowe wartości, które za sobą niesie. Przede wszystkim pokój, a dla mnie szczególna druga bardzo ważna wartość to wolność”.
Artur Staszczyk zaakcentował rolę Unii Europejskiej jako partnera w stosunkach międzynarodowych: „UE jest pewną koniecznością geopolityczną dla Polski, nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy. Europa jako region traci w stosunkach międzynarodowych w względem państw. Nie ma innego wyjścia jak bycie obszarem zjednoczonym, kwestia wspólnego rynku jest tutaj kluczowa”.
Prof. Rosati skupił się na kwestii wejścia Polski do strefy euro: „Przyjęcie Polski do strefy euro byłoby dla nas korzystne, o czym świadczą dwa raporty przygotowane przez NBP, gdzie te korzyści wyraźnie są wyliczone. (...) Będąc w strefie euro jesteśmy w gronie państw które mają decydujący wpływ na EU, Jeżeli chcemy mieć wpływ na decyzje na wysokim szczeblu, musimy być w kręgu tych państw, a nie stać na uboczu”.
Należy jednak zwrócić uwagę na to, że Regionalne Forum Dyskusyjne to nie tylko debata. Podczas dwóch dni można było wziąć udział w kilku dodatkowych wydarzeniach towarzyszących, m.in. obejrzeć specjalny pokaz filmu "Toni Erdmann", laureata filmowej nagrody Parlamentu Europejskiego LUX w kinie Pionier.
Mieszkańcy Szczecina mogli udać się również do Muzeum Narodowego na Koncert pod hasłem "Muzyka ponad granicami: Berlin-Szczecin-Katowice" Daniela La Luz & Sebastiana Sołdrzyńskiego, wsłuchując się w połączenie elektronicznych dźwięków prosto z Berlina z żywą, improwizowaną grą na trąbce.
Warto podkreślić, iż ważną częścią wydarzenia były warsztaty dla młodzieży. Uczniowie dwóch szczecińskich szkół średnich uczestniczyli w spotkaniach, mających na celu zaznajomienie ich z wyzwaniami stojącymi przed Unią Europejską. Rozmawiali o migracjach, konsekwencjach Brexitu, a także o eurosceptycyzmie. Efektem przeprowadzonych warsztatów była duża aktywność przedstawicieli tych grup na samej debacie, którzy zadawali trafne pytani ekspertom i zaskoczyli swą wiedzą nawet gości.
Brawo!
Pracownicy PIE ED - Szczecin zadbali natomiast o edukację europejską uczestników debaty!
Pracownicy PIE ED - Szczecin zadbali natomiast o edukację europejską uczestników debaty!