To był bardzo Aktywny Tydzień
Siedem dni aktywności, 16 partnerów, 22 wydarzenia, 13 różnych miejsc spotkań (w tym także szczeciński zabytkowy tramwaj) i niezliczona masa aktywnych ludzi.
W dniach 2-8 grudnia 2013 r. odbyła się w Szczecinie kolejna już piąta edycja TYGODNIA AKTYWNOŚCI. Jest to wydarzenie związane z Międzynarodowym Dniem Wolontariusza (5 grudnia) oraz Europejskim Rokiem Tematycznym (w 2013 r. to Europejski Rok Obywatela). Od trzech lat rolę koordynatora TYGODNIA AKTWNOŚCI sprawuje Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, w tym roku wspierany przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. TYDZIEŃ AKTYWNOŚCI otrzymał honorowy patronat Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Partnerami tegorocznej edycji były następujące organizacje i instytucje: Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin, Stowarzyszenie POLITES, Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES, Towarzystwo Wspierania Inicjatyw Kulturalno Społecznych, SCWOP Sektor 3, Biuro Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Szczecin, Szczeciński Inkubator Kultury, Media Dizajn, Fundacja Tulipan, Książnica Pomorska, Europejskie Stowarzyszenie Edukacji, Kultury i Sztuki, AIESEC Szczecin, Przewozy Regionalne. Tegoroczna edycja Tygodnia Aktywności jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji dla punktów informacji publicznej „Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct” w latach 2013-2017.
W większości wydarzeń aktywny udział (a jakby inaczej) brali przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Niektóre z nich były naprawdę wyjątkowe…Inauguracja TYGODNIA AKTWNOŚCI odbyła się 2 grudnia o godz. 11.00 „Europejską jazdą bez trzymanki” zabytkowym tramwajem. W trakcie przejazdu przez Szczecin 11 uczniów LO XVII z Oddziałami Integracyjnymi spotkało się z Wolontariuszami Europejskimi, którzy przebywają w Szczecinie w ramach programu EVS koordynowanego przez Stowarzyszenie POLITES. Była to okazja do rozmowy w niecodziennych warunkach o możliwościach pracy w charakterze wolontariusza i posłuchania wyjątkowych historii. Poza tym licealiści mogli, poznać europejskie zwyczaje i zaznać prawdziwej atmosfery multikulturowości. Okazało się, że wśród młodych ludzi wolontariat nie jest zbyt powszechny, choć wzbudza ciekawość – stąd do wolontariuszy i przedstawicieli Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin skierowano mnóstwo pytań. Dla lokalnych mediów była to okazja do promocji Tygodnia Aktywności w ciekawiej, bo zabytkowej przecież, aurze. W przejeździe brało udział w sumie ok. 20 osób.
W środę. 4 grudnia, odbyła się w Książnicy Pomorskiej niezwykle ciekawa inicjatywa „Żywa Biblioteka Wolontariatu” organizowana przez Regionalne Centrum Wolontariatu przy Stowarzyszeniu POLITES. Spotkanie przyjęło formułę tzw. „szybkich randek”, podczas których każdy z uczestników ma szansę na 5 minutową rozmowę z każdą z zaproszonych „książek” (wolontariuszy). Wzięli w niej udział między innymi: wolontariusze europejscy, wolontariusze uczestniczących w programach Starszy Brat – Starsza Siostra oraz Pierwsza Pomoc w Lekcjach, a także tych działający w obszarze kultury, edukacji, środowiska w Szczecinie. W tegorocznej Żywej Bibliotece Wolontariusza wzięło udział 14 wolontariuszy-książek oraz ok. 50 uczestników-czytelników.
5 grudnia w Teatrze Lalek Pleciuga odbyła się uroczysta Gala Obywatelska. Data nie była tu przypadkowa – 5 grudnia to Międzynarodowy Dzień Wolontariatu. Święto wolontariusza zostało ustanowione przez ONZ 28 lat temu. Szczecińska Gala Obywatelska promuje i niejako podsumowuje roczną działalność szczecińskiego sektora pozarządowego w Szczecinie i w regionie. Była to także okazja do podsumowania kończącego się już Europejskiego Roku Obywateli. Na scenie teatralnej odbyła się prezentacja trzech podmiotów – Oddziału Zachodniopomorskiego Polskiego Związku Głuchych, Fundacja Akademia Muzyki Dawnej oraz Rady Organizacji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Prezentacje te były niezwykle ciekawe, gdyż poza slajdami w głosach przedstawicieli w/w jednostek czuć było emocje i pasję do działania.
W czasie TYGODNIA AKTYWNOŚCI Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin gościł także na dwóch innych imprezach, które toczyły się wówczas w Szczecinie. Pierwszy z nich to Jarmark Bożonarodzeniowy na Zamku Książąt Pomorskich, który odbył się 6 grudnia. Przedstawiciele PIE ED – Szczecin rozdali na Zamku ponad 100 granatowych balonów europejskich ku nieskrywanej radości dzieci. W ten sposób dokonano uroczystego otwarcia szczecińskiego jarmarku. W inauguracji uczestniczyło ok. 150 dzieci z 8 klas ze szczecińskich szkół podstawowych. Obecny był także Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Pan Olgierd Geblewicz.
Kolejnym wydarzeniem była akcja charytatywna "Podaruj Dzieciom Iskierkę Radości - Szczecińskie Szkoły Potrzebującym", której inauguracja odbyła się 7 grudnia w szczecińskim Centrum Handlowym Kaskada. Wsparło ją wiele znanych osób, byli tam także przedstawiciele Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Podczas tegorocznej trzynastej edycji zlicytowano wiele cennych przedmiotów, m.in. skrzypce z autografem kompozytora Krzesimira Dębskiego, pobyt w warszawskim hotelu Continental, pobyt w jednostce NATO, piłki i koszulki z autografami znanych sportowców oraz bombki z podpisami aktorów. TYDZIEŃ AKTYWNOŚCI zakończyło spotkanie międzykulturowe Think Tank, które odbyło się w niedzielne popołudnie, 8 grudnia, w Meeting Point – Columbus Coffee.
To tylko niektóre z punktów wyjątkowo bogatego w tym roku programu Tygodnia Aktywności. Tydzień zakończył się, ale działania szczecińskich organizacji pozarządowych trwają nadal. W przyszłym roku spotykamy się na VI Tygodniu Aktywności, a wiec do zobaczenia za rok!