Demokracja w praktyce
Czym jest demokracja w praktyce? Przede wszystkim aktywnością i zaangażowaniem! I świadomością, że to jaka będzie Polska zależy od każdego z nas!
Konferencją z udziałem znakomitych gości podsumowaliśmy akcję "Demokracja w Praktyce", czyli spotkania dla młodzieży szkół średnich o tematyce obywatelskiej. W ramach cyklu młodzi ludzie spotykali się z inspirującymi osobami ze sfery publicznej, oraz brali udział w warsztatach „Konstytucja w moim życiu”. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie ze Szczecina, Choszczna, Kalisza Pomorskiego, Reska, Stargardu.
Podczas konferencji podsumowującej cykl spotkań, która odbyła się 5 października 2018 roku w Operze na Zamku Książąt Pomorskich, rozmowy toczyły się przede wszystkim wokół tego dlaczego wybory, zarówno samorządowe, jak i europejskie, są tak ważne oraz tego, jak wiele jeden głos może zmienić w ich przebiegu, a później w otaczającej rzeczywistości. Wartość uczestnictwa w głosowaniu podkreślał Łukasz Kempara – szef Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w swoim wystąpieniu „Aktywny obywatel, aktywny Europejczyk”. Młodzież z zapałem chłonęła każde słowo wypowiadane ze sceny. W kuluarach można było usłyszeć rozmowy związane z tym wystąpieniem – o aktywizacji, o budżecie obywatelskim, o inicjatywnie „This time I’m voting!”. Panel dyskusyjny, z udziałem Rafała Szyndlauera z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Małgorzaty Ludwiczek – Dyrektor Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct - Szczecin, Olgierda Geblewicza – Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego, dr Bogny Baczyńskiej z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Szczecińskiego, Łukasza Płuciennika oraz Marianny Pietkiewicz z Rady Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego przyniosła ciekawe refleksje związane z aktywnością młodych ludzi. Padały pytania o motywację do podejmowania działań, w tym wzięcia udziału w wyborach, kampanię profrekwencyjną w Internecie czy głosowanie online i jego wpływ na frekwencje wyborczą. Z badań i doświadczeń zaproszonych gości wynika, że im większa aktywność młodzi wykazują w świecie realnym – tym bardziej aktywni będą również w sieci. Poruszone zostały również kwestie bliskie młodym ludziom w kontekście ich tożsamości: otwarte granice, globalizacja, wsparcie inwestycji oraz co dla nich oznacza przyszłość Polski w Unii Europejskiej? Debata zakończyła się krzepiącymi słowami Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza, skierowanymi do młodych, którzy już teraz są aktywni w lokalnej polityce – należy walczyć o swoje i nie poddawać się na żadnym etapie swojej działalności.
Kolejnym punktem konferencji było podsumowanie całego przedsięwzięcia, przedstawienie osób, które wzięły udział w programie oraz prezentacje publikacji, czyli scenariuszy dla nauczycieli, przygotowanych specjalnie na potrzeby programu „Demokracja w praktyce”, dzięki którym mogą efektywniej uczyć młodzież o tym, czym jest demokracja.
Na koniec nastąpiło wręczenie nagród w konkursie „Młoda Europa”. Główną nagrodę zdobył film Dominika Łajdeckiego, który opowiadał o jego doświadczeniach związanych z Unią Europejską – wymianach, programach międzynarodowych, szkoleniach i kursach, ale przede wszystkim ludziach, osobach, które inspirowały go i stały się jego przyjaciółmi na drodze przez Europę. Spotkania, rozmowy, wymiany poglądów doprowadziły go do finałowego stwierdzenia – Europa to duma.
Czy warto realizować tego typu programy, podczas których młodzi ludzie poruszają ważne dla nich kwestie, związane z ich tożsamością, tożsamością grup, w których obracają się na co dzień, ale także z ich oczekiwaniami wobec Unii Europejskiej, zawodami związanymi z funkcjonowaniem demokracji. Czy jesteśmy w stanie odpowiedzieć na ogrom zadawanych przez nich pytań, dla których tło nieustannie stanowi Europa? Zdecydowanie tak!
Video z zapisem całej konferencji dostępne jest pod linkiem: https://bit.ly/2RD3HM5
Zapraszamy do oglądania!
Video z zapisem całej konferencji dostępne jest pod linkiem: https://bit.ly/2RD3HM5
Zapraszamy do oglądania!