"Tym razem głosuję"
Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce zainaugurowało dziś ogólnoeuropejską akcję profrekwencyjną przed przyszłorocznymi wyborami europejskimi. Nowoczesna platforma „Tym razem głosuję” oraz strona internetowa „Co Europa robi dla mnie” mają służyć aktywizacji wyborców i upowszechnianiu wiedzy o nadchodzących wyborach.
- Kampania „Tym razem głosuję” jest dobrą odpowiedzią na obecne wyzwania stawiane przez wzrost wykorzystania mediów społecznościowych i fake newsów do celów politycznych - mówił podczas wtorkowego spotkania z dziennikarzami dr Dominik Batorski z Uniwersytetu Warszawskiego, który przedstawił mechanizmy wpływu działań w mediach społecznościowych na frekwencję wyborczą i wybory polityczne, opierając się na przykładach z najważniejszych kampanii wyborczych ostatnich lat. Jego zdaniem takie działania profrekwencyjne to sposób na zmniejszenie negatywnych efektów fake newsów i mikrotargetowania obliczonego na zniechęcanie do głosowania.
Katarzyna Kowalewska z Biura Parlamentu Europejskiego w Polsce zaprezentowała platformę tymrazemglosuje.eu, która ma służyć budowaniu społeczności zaangażowanych obywateli, którzy rozumieją, jak ważny jest udział w wyborach do Parlamentu Europejskiego 26 maja 2019 roku. Wolontariusze i wolontariuszki chcą wspólnie działać i przekonywać do głosowania innych - członków rodziny, sąsiadów, przyjaciół, znajomych. - Kampania jest apolityczna. Nie wspiera żadnej partii czy ruchu politycznego ani kandydatów, ale promuje znaczenie wyborów i rolę Parlamentu Europejskiego jako jedynej instytucji Unii Europejskiej wybieranej bezpośrednio przez obywateli - podkreśliła Kowalewska.
Na stronie tymrazemglosuje.eu zarejestrowało się już ponad 86 tysięcy osób z całej Unii Europejskiej. W Polsce akcja właśnie startuje. Użytkownicy regularnie otrzymują informacje o kampanii informacyjnej, o sposobach zaangażowania się w działania zachęcające do głosowania i o wydarzeniach związanych z wyborami do Parlamentu Europejskiego, które organizowane są w Biurze PE w Warszawie i w różnych miastach Polski.
Z kolei dzięki stronie internetowej „Co Europa robi dla mnie” obywatele mają szansę poznania wpływu Unii Europejskiej na ich życie i najbliższe otoczenie. Na stronie znaleźć można zarówno informacje o inwestycjach zrealizowanych dzięki funduszom unijnym w regionach, jak i politykach unijnych służących poprawie życia obywateli w poszczególnych obszarach.
Dr Dominik Batorski będzie także uczestnikiem debaty "Demokracja w epoce postprawdy. Czy grozi nam cyfrowa dyktatura?", organizowanej przez Biuro Parlamentu Europejskiego w Polsce 30 listopada 2018 o godz. 9.00 w Centrum Prasowym Foksal przy ul. Foksal 3/5 w Warszawie.
Przydatne linki: